Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936 - 1937 87 Deel 8 - Kolen, brandblussers, sloepen, zeilen, takels Het 'warenhuis' Arsenaal adver teerde niet en reclameborden met een opschrift als boven deze para graaf staat, zou men op de werf niet vinden. Slechts hier en daar een bescheiden opschrift boven de ingang van een magazijn, verbleekt en nogal eens fout, omdat de ruim te sedert voor heel iets anders werd bestemd. Een directeur van een der grootste Nederlandse, wat wij nu noemen, supermarktorgani saties die Den Haag zou adviseren over efficiënter voorraad- en inkoopbeleid, is eens rondgeleid door het arsenaal en de magazij nen. Een merkwaardige opmerking van hem, die al gezegd had, dat wij een groter 'assortiment' hadden dan hij ooit zou krijgen, was "waar om verstopt U alles zo?" - en wer kelijk het leek er wel wat op als gevolg van het gebruik van oude en oudere gebouwen en loodsen, waarin alleen insiders wisten "wat er in zat". Waartegenover stond, dat wij een absolute klantenbinding hadden en de zuinigheid met 's lands gelden juist omzetvermin- dering deed nastreven. Dat was natuurlijk ook met de ko len het geval. Arsenaal was de ko- lenleverancier van de vloot, waar voor een officier van de marine stoomvaartdienst, destijds de offi cier MSD ie klasse A. Pezie, met enig personeel aan de chef-Arse naal was toegevoegd. De kolen kwa men per schip en dat waren vrijwel de enige grote zeeschepen, die de zeeloods Jaarsma (ook schilder van zeestukken, die sommigen wel mooi vinden) binnengebracht. En dan te bedenken dat in 1876, het jaar dat het Noordzeekanaal in ge bruik kwam, gemiddeld meer dan negen nièt-oorlogsschepen per dag de haven in- en/of uitgingen. Heel primitief werd via de kolenstei- ger over de dijk heen gelost en ook weer geladen in de schepen. Het ge schiedde met manden op kruiwa gens over planken en loopbruggen en bij de oorlogsschepen werd de be manning er voor ingezet. Soms bij z.g. oorlogskolenladen alle opvaren den, inclusief de officieren. Uitge zonderd waren de commandant, de eerste officier, de dokter, de officier van administratie en wat verplegers en kokspersoneel. De luitenants ter zee ie klasse reden niet, zij hielden toezicht evenals de officieren van de marine stoomvaartdienst dat deden bij het stuwen in de ruimen door de het kolenladen van een oorlogschip

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 5