Van de redactie Jaarsma-tentoonstelling Op 3 april j.1. vond onder grote pu blieke belangstelling in gemeente museum Het Hannemahuis te Harlingen de opening plaats van de tentoonstelling 'Geen zee te hoog' met werken van de zeeschilder Haaike Abraham Jaarsma, aldus de Harlinger Courant.1 De officiële opening werd verricht door vice-ad- miraal b.d. N. Buis, oud-bevelheb ber der Koninklijke Marine. Hij kreeg het tweede exemplaar van de door voormalig marineofficier en kunsthistoricus drs. R.A. Baljeu sa mengestelde catalogus. Het eerste exemplaar was voor de bejaarde mevrouw Tesing-Jaarsma, de enige dochter van de schilder, die speciaal voor deze gelegenheid naar Harlin gen was komen. Ook aanwezig was de heer Van den Berg, directeur van de Regio Noord van het Loods wezen. Jaarsma (1881-1970) had nl. speciale banden met deze organisa tie, aangezien hij een groot deel van zijn leven als loods heeft gewerkt. De heer Buis complimenteerde Bal jeu als volgt: "Een aantal van de hier tentoongestelde 58 doeken is in het bezit van het Hannemahuis, maar het grootste gedeelte komt uit particulier bezit. Baljeu komt de eer toe dat hij zoveel van het werk van Jaarsma op deze plaats bijeen heeft kunnen brengen...". Verder zei hij het te betreuren dat het museum te Den Helder, waar Jaarsma jaren lang woonde, een grote kans heeft gemist door deze tentoonstelling niet in huis te halen. In veel wonin gen in Den Helder hangt immers een echte Jaarsma! Jaarsma heeft een zeer omvangrijk oeuvre nagelaten, bestaande uit olieverfschilderijen, tekeningen en aquarellen. Hij schilderde op alles wat los en vast zat, zo ook op de wand van het clubhuis van de wa tersportvereniging in zijn woon plaats en op de deuren en kastjes van het loodskantoor aldaar. Auteur Anthony van Kampen schreef vlak na de Tweede Wereld oorlog over hem: "Wat is het een reusachtige tijd geleden dat deze loods alle wanden, muren en ande re beverfbare objecten in gevaar bracht door tekenpotlood en pen seel. Jaarsma is de man van het zeeschilderij; het is onmogelijk zich te vergissen en geen jutter aar zelt bij het herkennen van een Jaarsma Het is naar onze mening inderdaad bijzonder spijtig, dat deze fraaie overzichtstentoonstelling aan de neus van Den Helder, dat zo graag aan de weg zegt te willen timme ren, is voorbijgegaan! 1 Harlinger Courant, 06-04-2004, pp. 1, 7.

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 25