Rens en Willem Zwaan succesvol in Amerika In de Helderse Courant van zater dag 17 november 1945 staat onder staand artikel: "Twee jongens sta ken de Atlantic over". Het be schrijft in het kort de levensloop van de gebroeders Zwaan, afkom stig uit Den Helder. Het is een nog al opvallend verhaal, dat doet den ken aan de 'successtory' van Edu- ard Willem Gerard Hidde Bok (1863). Deze, op jeugdige leeftijd geëmigreerde, Nieuwedieper maak te als Edward William Bok furore en fortuin in de Amerikaanse uitge verswereld. Zijn leven is uitgebreid beschreven door Harry van Loo in de 9e jaargang nr. 3 van 'Levend Verleden'. De familienaam van de beide broers Zwaan is in het ige eeuwse Den Helder voornamelijk verbonden aan het beroep doodgra ver. Onderzoek in het gemeentear chief leert dat ene Simon Zwaan in 1861 werd aangesteld als: "graven maker op de Algemene Begraaf plaats dezer Gemeente". Hij kwam te wonen op Heiligharn in het huis van zijn voorganger Gerrit Brou wer. De gemeente huurde deze wo ning van Brouwer die onder andere zijn twee melkgevende geiten en achttien bijenkorven op Heiligharn publiek had laten verkopen door notaris Hidde Bok. Toeval of niet, vermeldenswaardig is, dat deze no taris de vader was van de bovenge noemde, succesvolle Amerikagan- ger, Edward William Bok. Wat doodgraver Simon Zwaan betreft, zijn naam werd zo'n honderd jaar geleden nogal eens genoemd, want hij kwam voor in het volgende rijmpje: "De één is rijk, leeft van zijn renten, de ander ploetert voor zijn centen, maar hoe verschillend het ook mag gaan, het eind is toch bij Simon Zwaan". In 1888 volgde Rens Zwaan zijn vader op; ook hij woonde op Hei ligharn "achter de begraafplaats", het latere Koegras nr. 1. Daarna komt de naam Zwaan in het regis ter met het beroep doodgraver niet meer voor. De gemeente stelde J. Nebbeling aan. Maar genoeg over doodgravers. Nu het korte verhaal uit de Heldersche Courant van za terdag 17 november 1945. Twee jongens staken de Atlantic over "Dertig jaar geleden tijdens de donkere dagen van de Eerste We reldoorlog, staken twee Helderse jongens, Rens en Willem Zwaan, de Atlantische Oceaan over om in de Verenigde Staten hun geluk te beproeven. En zij slaagden! In het Aprilnummer van het Vloot- tijdschrift der V.S. vonden we een rijk geïllustreerd artikel, gewijd aan hetgeen deze twee Helderse kerels wisten te bereiken. In die dertig jaar werden zij actieve bur gers van Amerika. Nu vormen zij een belangrijke factor in de pro ductie van vliegtuigonderdelen en het ontwerpen van nieuwe plannen op luchtvaartgebied, zowel voor de marine als voor het leger. Sinds 1915 zijn William en C.P. Swan (Zwaan) verbonden aan de vlieg tuigindustrie. Zij klommen op van monteurs tot eigenaren en fabrikanten. Hun gemeenschappelijk streven: "Pennsylvania Vliegtuigwerken in Upper Darby, Pennsylvania is het bedrijf, waarvan de twee broers te za- men met Nich. Sclufer de eigenaars zijn. Mijn "Pennsylvania Works" zegt William Swan is het resultaat van het werk van een groep mensen, die bijna 30 jaar samen hebben ge werkt in de vliegtuigindustrie. Van zijn kinderen, drie jongens en een meisje, zijn er twee bij de marine (de foto's tonen hun echte Hollandse koppen in het Amerikaanse marine- pak), de derde, Ralph, is nog op school, de dochter Ruth vindt haar werk in het bedrijf van haar vader. Alvorens in 1942 de vliegtuigwerken werden opgericht waren William en zijn broer werkzaam op het terrein van experimentele luchtvaart en de productie en waren zij in dienst van verscheidene bekende Amerikaanse en buitenlandse fabrikanten. Beiden begonnen hun loopbaan bij de vlieg tuigindustrie als voorman, opzichter en later als monteur bij verschillende vliegtuigmaatschappijen, o.a. de Standard Aircraft te New York. On getwijfeld zullen zij tussen al hun vliegtuigplannen door nog wel eens temgdenken aan het winderige plek je Holland, waar eens hun wieg op stond. En dat de twee zoons van Wil liam dienen bij de Navy is in elk ge val een teken, dat zij hun hart aan de zee hebben verpand, de zee die toch overal het zelfde lied zingt, Bij Nieu- wediep, maar ook langs Amerika's kusten...". Rens Schendelaar 106

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 24