De kop in kaart (2) Sgro(o)ten (1573) Hoewel er een generatie verschil tussen Jacob van Deventer (1500- 1575) en Christiaan Sgroten, (1530- 1603) bestaat, werkten zij vrijwel te gelijkertijd als koninklijk landmeter voor Filips II. In 1568 ontving de uit Duitsland (Sonsbeek) afkomsti ge Sgroten van Al va de opdracht tot "la description des villes et pays de Sa Majesté, de leurs limetes et fron tieren".1 In het voorwoord van zijn manu script-atlas te Madrid, vermeldt de auteur dat hij zijn kaarten met "haastige pen" getekend heeft. Hij kreeg dan ook de vervolgopdracht wat nauwkeuriger, dat wil zeggen gedetailleerder, te werk te gaan in een tweede serie (schaal 1:120.000). Pas in 1590 droeg Fi lips II de hertog van Parma (te Brussel) op, de (tweede) atlas in ontvangst te nemen. "Over de wijze waarop het Neder landse gebied door Sgroten in kaart werd gebracht is niets bekend. Ver gelijking met Van Deventers pro- vinciekaarten toont aan dat diens meetkundige grondslag overgeno men werd." Aldus prof.dr. C. Koe man. En hij vervolgt: "Dat hij veel gereisd heeft vermeldt hij in de in leiding van zijn atlas en wordt be- Afb. 1 Deze kaart van 3573 (Christiaan Sgrotenis één van de oudste kaarten van het eiland Huisdui nen. Behalve het dorp huisduinen en bakens voor de zeevaart is ook het buurt schap De Torp ingetekend. Het afgebeelde kerkje is mogelijk in de 13e eeuw ge bouwd vestigd door zijn declaraties be treffende de kosten van bedienden en bagage. Maar hij blijkt Hollands Noorderkwartier en met name West-Friesland zeer onvolledig be reisd te hebben, want in West- Friesland ontbreken alle wegen."2 Al eerder had dr. J. Westenberg erop gewezen dat het kaartbeeld van Sgroten de toestand in de twee de helft van de i5e eeuw weergaf (en dus niet van de i6e eeuw).3 Maar dat neemt niet weg dat er (juist daardoor?) op deze kaart heel wat interessants te zien is! Prachtig is bijvoorbeeld te zien hoe de westelijke Waddenzee uit nog niet weggeslagen veengebied (Die Moerwardt) bestond, terwijl in wer kelijkheid dit veen grotendeels ver dwenen was. Ook bij Texel en Huisduinen (Vogelzandt) is heel wat "verdronken land" nog op de kaart aangegeven. Voor de ingang van het Marsdiep is een grote koop vaarder getekend, zodat er van de daar liggende zandbanken niets te zien is. Ter weerszijden van het Oude Diep (Oude Veer) worden de (wad) geulen in de verdronken ge bieden met name genoemd. Opval lend is daarbij de naam kerkhof zwin, een geul langs een verdron ken kerkhof. In het - zeer breed aangegeven - Oude Veer staat ter "verklaring": Anno 1570 ingelopen. Allerheiligenvloed 1570 Inderdaad is de enige decennia eer der bedijkte Zijpe tijdens de Aller heiligenvloed ondergelopen en als gevolg van oorlogshandelingen in feite tot de definitieve bedijking in r 597 geïnundeerd gebleven. Tussen Camp en Petten staan een twintig- io3

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 21