De Van Calenstraat en zijn zijstraten In gedachten ga ik terug naar de wijk van vóór de oorlog.1 De wijk waarin ik geboren en opgegroeid ben, gelegen tussen de Polderweg en de Singel, met in het midden de Van Galenstraat. Deze straat liep vanaf de Kerkgracht naar de Java- straat met aan weerszijden verschil lende zijstraten. Vanaf de Kerk gracht links en rechts de Emma- straat, dan de Wilhelminastraat, de Piet Heinstraat, de De Ruijterstraat en Krugerstraat. Verder alleen links de Bothastraat, de Cronjéstraat de Wetstraat en de Hertzogstraat. De Van Galenstraat had verschillende winkels en een paar bedrijven. Aan de linkerkant vanaf de Kerkgracht een garagebedrijf en een smederij. Op de hoek van de Emmastraat de manufacturenzaak van de dames Gorter, daarna kreeg je de schoen makerij van Van der Linden met dochter Miep. Op de hoek van de Wilhelminastraat de drogisterij van Cor Spierenburg met zoon Wim, die de zaak naderhand van zijn va der heeft overgenomen. Later is de winkel verderop in de Van Galen straat voortgezet. De drogisterij is overgegaan in de handen van L. van Veen, die er een bloemen- en plan- tenzaak van heeft gemaakt. Op de andere hoek was een kleermaker, daarnaast een groentehal. Voor zo ver ik weet is deze hal verhuisd naar de Piet Heinstraat. Op de hoek van de Piet Heinstraat was een handwerkzaak, met daar tegenover de winkel van Albert Heijn. Op die van de De Ruijterstraat de banket zaak van Krigee met zijn dochters. Op de hoek van de Krugerstraat was nog een bakker en op die van de Hertzogstraat een rijwielhandel. Aan de rechterkant vanaf de Kerk gracht, op de hoek van de Emma straat, stond een timmermanswerk plaats, daar tegenover de kruide nierszaak van Mahieu, op de hoek van de Wilhelminastraat nog een kruidenierszaak, van Buter. Op de andere hoek was slager Wit. Daar kreeg je weieens een plak worst van, ook al had je ooit kattekwaad bij hem uitgehaald. Op de hoek van de Piet Heinstraat stond het bedrijf van Timmermans, daar tegenover de electriciteitszaak van Schellin gen Verderop had je nog een groentewinkel en de melkzaak van Bosch. Dan kreeg je op de hoek van de De Ruijterstraat de kruideniers zaak van De Vries, met daarnaast een slagerij. Op de hoek van de Krugerstraat de winkel van London Van Galenstraat 95

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 13