relatie van Julianadorp met - sinds zij is bijgezet weer - koningin Julia- na. Staatsen noemde haar geboorte jaar 1909 toen koningin Wilhelmi- na bij brief van 3 november P. Loopuyt toestemming verleende om het zich ontwikkelende buurt schap in de Koegraspolder te ver noemen naar Juliana. Loopuyt, naar wie het plein in het oude Julia nadorp is vernoemd, was bewind voerder van de maatschappij die het Koegras destijds economisch en sociaal ontwikkelde. "Echter", zo memoreerde Staatsen, "de formele besluitvorming over de naamge ving lag bij de gemeenteraad. Des gevraagd gaf de raad op 30 novem ber 1909 zijn toestemming." Vanaf die datum heette de nieuwe woon kern Julianadorp. Julianadorp bestaat nu een kleine eeuw en in die periode is de naam tweemaal in het geding geweest. Staatsen haalde de eerste keer aan. De oorlogsjaren waarin de Duit sers de naam van de landkaart wil den hebben omdat deze refereerde aan Oranje, wat uiteraard een doorn in het oog was van de bezet ters. De toenmalige burgemeester Ritmeester wist de zaak echter handig te traineren en tot een naamsverandering is het niet ge komen. De tweede maal dat over de naam Julianadorp gesproken werd, was tijdens de ontwikkeling, na 1970, van de nieuwe woonbuurten ten zuidwesten van het dorp. In amb telijke kring heette de nieuwe woonomgeving Drooghe Weert. Nee, oordeelden bewoners, wij wo nen in Julianadorp en zo stierf de naam Drooghe Weert een vroege dood en staat Julianadorp vandaag de dag pront op alle borden en weg wijzers vermeld Terug naar de herdenking van ko ningin Juliana in de Ontmoetings- kerk. De bevelhebber van de vloot vice-admiraal J. van der Aa bena drukte de langdurige en bestendige band tussen de marine en het Ko ninklijk Huis. Evenals burgemees ter Staatsen bracht Van der Aa in herinnering dat Juliana Den Helder en de marinehaven vele malen be zocht tijdens haar lange regeerpe riode. Doorgaans ging het om werkbezoeken die met weinig pu bliciteit omgeven waren. Tal van marineschepen en walinrichtingen werden dan aan het koninklijk oog van Juliana onderworpen. Maar er waren ook de openbare bezoeken aan Den Helder. Bijvoorbeeld dat van 17 juni 1969, een gebeurtenis die in het geheugen van vele Nieu- wediepers staat gegrift. Het was een zonnige dag en de koningin had een overladen programma af te werken. Zoals ze dat gewend was te doen nam de vorstin voor elk on derdeel ruim de tijd: het kopje kof- Julianadorp op 30 mei 1919 met haar ouders Wilhelmina en prins Hendrik, de laatste keer in 1979 in verband met het 150-jarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Dat zij zo vaak in onze ge meente was, hangt ongetwijfeld sa men met de aanwezigheid van de Koninklijke Marine in Den Helder en met Julianadorp", aldus burge meester Staatsen in zijn herden kingstoespraak. Ruud Claessen fie met senioren in buurthuis Boer derij De Schooten, het bezoek aan het stadhuis aan de Kerkgracht en de ontmoeting met (oud)-redders bij het Carillon op het Helden der Zeeplein. Dan schoot er natuurlijk ook wel eens een onderdeel bij in. Zo herinnert zich menig school kind van toen een limousine met daarin de koningin die met hoge snelheid voorbij reed. Daar viel als kind langs de kant van de weg staand niet tegenop te vlaggen. "Tientallen keren is zij in onze ge meente geweest: de eerste keer in Bezoek koningin Juliana aan de ma rine in Den Helder op 15 oktober 1954. 93

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 11