Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936-1937 Deel 7 De maritieme binnenhaven Het Nieuwediep, de Buitenhaven, stond onder de Rijkshavenmeester, de commandant van het Wacht schip te Willemsoord; als regel de oudste kapitein ter zee daar. Dat was ook nü het geval. De Koopvaardij-binnenhaven, het verlengde van het Noord- Hol- landsch Kanaal, ging bij de brug naar het Ankerpark over in de Ma- ritieme-binnenhaven; waarop in het westen de westelijke werfgracht aansluit, die bij de Hoofdgracht ombuigt naar het oosten en dood loopt bij het Havenplein. Het is on juist, zoals wel gemeend wordt, dat eens deze gracht in verbinding stond met de Buitenhaven - er zou dan een sluis geweest moeten zijn zo ter hoogte van het Peperhuisje. Evenmin heeft ooit een gracht aan de oostzijde van het werfterrein aan de voet van de zeedijk gelegen, daar waar nu het commandementsge- bouw enz. staan. De maritieme-bin- nenhaven heeft wèl een eigen schutsluis naar de Buitenhaven en heeft een kanaaltje met sluis naar het werfbassin. Dit bassin heeft een keersluis en een insteekhaventje ter verbinding met het Nieuwediep. Het is de toegang tot de werf voor de grotere schepen. Het beheer van het water op de werf en van de ma rine-schutsluis staat onder de werf- direktie. Er is een eigen sasmeester en sluispersoneel. Samenwerking met de Rijkswaterstaat is absoluut noodzakelijk. Alweer nauwelijks omschreven, was de chef-arsenaal wel te zien als de 'havenmeester' van de werf, waarbij in verband met de verant woording daaraan verbonden, in verband met de waterstand in de Kop van Noord Holland, de direk- teur zélf de hoogste instantie was. Immers de keersluis, (met slechts aan een zijde deuren dus) aan de westzijde van het toeleidingshaven- tje van de Buitenhaven tussen het hospitaal en de marinekazerne en de marine-schutsluis, de kleine schutsluis bij het Ankerpark, zijn 'zeesluizen'. Een ongeval met de keersluis, waar bij die niet meer gesloten zou kun nen worden, zou het waterpeil op de werf op zeepeil brengen. Gezicht op het 'Boerenverdriet' 60

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 6