83 Abraham Bluzé Op 28 november 2003 vond in het voormalige DCO-kantoor van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier in Alkmaar de presentatie plaats van het nieuwe boek van ons redactielid Will C. Thijssen. Het betrof de 20e uitgave van de 'Vrienden van de Hondsbos- sche', kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis. De titel luidt: ABRAHAM BLUZÉ (1657- 1720). Kastelein, secretaris, rentmees ter en landmeter van de Hondsbos- sche. Baljuw en schout van Petten. De eerste vijf exemplaren werden aan geboden aan de hedendaagse bekle ders van de ambten van Abraham Bluzé. Thijssen heeft zijn boek opgedra gen aan de nagedachtenis van dr. Henk Schoorl. Die had tijdens een vergadering van het bestuur van de 'Vrienden' in september 1997 aan gegeven ooit een uitgave over Abra ham Bluzé te willen verzorgen. He laas is daar door zijn overlijden in december van dat jaar niets meer van gekomen. Het boek bevat hoofdstukken over de organisatie van het Hoogheem raadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, de herkomst van de familie Bluzé, Abraham Bluzé als secretaris en kastelein van het gemenelandshuis van de Hondsbossche in de Hazepolder, het Camperduin, de bedijking van het Pettemer Vlak, de gebrand- Detail uit een loterijkaart t.b.v. het gasthuis van Petten; links achter het hoog oprijzende gemenelandshuis in de Hazepolder schilderde ramen in de kerken van Petten en Camp, Abraham Bluzé als rentmeester, als baljuw en schout van Petten en als landmeter- cartograaf. Met name laatstge noemde bezigheid zal Henk Schoorl bijzonder hebben aange sproken. De auteur wijdt uit over de opleiding tot landmeter in die tijd en stelt dat Abraham Bluzé een leerling moet zijn geweest van Dirk Pietersz. Abbestee (ca. 1615-1688), landmeter-cartograaf in de Wierin- gerwaard. Aan deze bekende "Noordkopper" had Henk Schoorl in zijn Kust en Kaart (Schoorl 1990, pp. 35-54) ooit al eens een monogra fie gewijd. De auteur is ervan over tuigd, dat Henk Schoorl m.b.t. Bluzé's scholing tot dezelfde slot som zou zijn gekomen. Thijssen gaat ook uitgebreid in op de be stuurscultuur van het Hoogheem raadschap, van welk illuster gezel schap een van zijn voorouders in de ie helft van i8e eeuw bijna twintig jaar lang Hoogheemraad was voor het kavel Drechterland. Vele eeu wen later sprak het Hoogheemraad schap nog tot ieders verbeelding. Zo heeft de schrijver Hildebrand het in "Teun de Jager", een van zijn schetsen in de Camera Obscura (Amsterdam 1958, dl. I p.337), over de beroemde Hondsbossche "...tot welker instandhouding zooveel paal werk en zooveel maaltijden onvermij delijk zijn"\ Het boek telt 30 pagina's (formaat A4) en is rijk geïllustreerd. Ge schreven in een vlotte stijl en geba seerd op gedegen bronnenonder zoek is het een 'must' voor de lief hebber van regionale geschiedenis. Thijssen schreef voor de 'Vrienden van de Hondsbossche' ook de i7e "Door stormvloed overmand. De watersnood van 1953 op het eiland Texel, te Den Helder en aan de Hondsbossche") en i9e uitgave ("De Hondsbossche steenen schut sluis te Zaandam"). Het boek over Abraham Bluzé is verkrijgbaar via de boekhandel, ISSN nummer 1572-3135, maar kan ook worden besteld bij Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier, Postbus 850,1440 AW Purme- rend, tel. (0299)66300. Het kost Euro 10,00.

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 29