Hedendaagse Historische Voorvallen (HHV) hl 76 Speciaal bijeengejut voor onze le den buiten Den Helder. De replica van het V.O.C.-schip 'Prins Willem' is, komende van uit Japan, in december 2003 als beeldbepalend onderdeel toege voegd aan het attractiepark 'Cape Holland' op de oude rijkswerf 'Willemsoord' (zie ook L.V., 16e jrg. nr. 2, blz. 55). Het schip heeft ligplaats in dok 2, bij oud- wervia- nen welbekend, en zal vanaf 28 april a.s. voor publiek worden opengesteld. Het ligt in het voor nemen dat op die datum kroon prins Willem-Alexander 'Cape Holland' officieel zal openen. De complete Stelling Den Hel der, inclusief de nog aanwezige forten en de oude rijkswerf 'Wil lemsoord', wordt door de Rijks dienst voor Monumentenzorg aangewezen als beschermd stads gezicht. De procedure hiervoor is in oktober jl. gestart. Vanaf 1 april aanstaande zullen politierechter en kantonrechter voortaan zitting houden in het huidige stadhuis aan de Drs. F. Bijlweg. Hiermede komt het sedert 1862 op de Kerkgracht (4) gevestigde Kantongerecht buiten gebruik. De 'bank van De Jongh', door de Kon. Nederlandse Vereniging 'Onze Vloot' opgericht ter nage dachtenis aan de luitenant ter zee J. A. de Jongh die in oktober 1917 bij het redden van één zij ner manschappen zelf verdronk, is onlangs gerestaureerd. De bank, die oorspronkelijk op de Gezicht op de Kerkgracht, gebouw links het Kantongerecht. noordoosthoek van de paleistuin aan de Buitenhaven stond, werd, na het op Deltahoogte brengen van de havendijk Het Nieuwe- diep (in de jaren '70) verplaatst naar het voorterrein van het Marinemuseum aan de Hoofd gracht. Hopelijk wordt de tekst nu ook weer goed zichtbaar gemaakt door lichtgrijze of witte letters. Wim Kalkman. Beschikbaar ge steld door Bureau voor Scheeps bouw, Ir. P.H. Groot b.v. - Bloe- mendaal) (links) Gendenkbank Luit t/zee De Jong rechts

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 22