Het vergaan van de 'Willem III' op 19 mei 1871 Je vraagt je af of de naam 'Willem III' wel zo gelukkig gekozen was voor het schip. Het was natuurlijk een eerbetoon aan de toenmalige koning, maar schepen met die naam hadden blijkbaar de neiging om ten onder te gaan, want tussen 1850 en 1870 waren al drie schepen met die naam vergaan: Het zeilschip 'Willem III' bij Ma- kassar, precieze datum onbekend. Het stoomschip 'Willem III" van de K.N.S.M., op 13 december 1857 bij Malaga, na een aanvaring met het Franse stoomschip 'Normandie'. Het stoomschip 'Willem III', dat als compensatie voor voornoemde aanvaring, door de Fransen aan de K.N.S.M. was gegeven, op 13 augus tus 1870 bij Oude Tonge. De voortekenen voor het nieuwe schip waren slecht. Twee dagen voor het vertrek van de 'Willem III' van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, vanuit de haven van Nieuwediep, gebeurde er een ongeluk. Op dinsdagavond 16 mei hadden 5 Helderse matrozen van de 'Willem III', afscheid geno men van hun familie in de Ouwe Helder en waren onderweg naar hun schip. Op het Westplein waai de de pet van een van hen in het Heldersch Kanaal. Daar hun uni form volgens de Helderse en Nieu- wedieper Courant, van blauw laken met zilveren uitmonstering was, was het dan ook niet te verwonderen dat de bijna 25-jarige Johan van der Kolk zijn pet trachtte te redden. Johan, die de dag daarvoor als ma troos was aangemonsterd, verdronk echter jammerlijk. Waarschijnlijk door het late uur, het was rond middernacht, duurde het wel een uur voor het lichaam uit het water was gehaald. Toen was het te laat om hem nog te redden. Zodoende vertrok de 'Willem III' op 18 mei 1871 onder ongelukkig gesternte. Om 12 uur verliet het schip de ha ven, maar bleef verder de gehele middag op de Rede van Texel om de kompassen te stellen. Pas om half acht ving de reis naar Java aan. De bemanning bestond uit 83 kop pen, waarvan er 16 uit Den Helder afkomstig waren. Veel namen zijn daar echter niet van bekend, in tegenstelling tot de passagierslijst. De kapitein was E. Oort, met als re stuurman Molenaar en als admini strateur Smits. Verder waren er zo'n 190 passa giers aan boord, waarvan 125 man koloniale troepen met hun com mandanten. Onder de passagiers ook enige marineofficieren en 14 Duitsers. Het was op zee mooi weer en het schip stampte maar licht. Er werd een gemiddelde vaart van 10 mijl per uur behouden, waar iedereen zeer tevreden over was. De 'Willem III' 7i

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 17