tegenwind had men al evenmin verweer als tegen een storm op zee. "Het stormachtige weer werkte be lemmerend op de visscherij. Niet alleen op de Noordzeevisscherij, doch ook de garnalenvangst op Texelstroom werd door het slechte weer ongunstig beïnvloed De pa- lingvisscherij profiteerde weinig van de onstuimigheid, omdat de maannachten nog te licht zijn en bovendien de wind voor dit gebied niet uit den goeden hoek kwam. Voor haringvisscherij was het veel te onstuimig om het bedrijf op On rust of achter Huisduinen te kun nen uitoefenen. De fuikenvisscherij langs den Helderschen zeedijk heeft geducht te lijden gehad. Po gingen om sardien te vangen ble ven eveneens nog zonder succes. De wind was ook daarvoor ongun stig en woei uit den verkeerden hoek Aldus de Heldersche Cou rant op Zaterdag 31 oktober 1931. En als dan eindelijk enkele weken later de sardien er wel is, schrijft de krant: "Jammer dat de crisistijd ook op de visscherij zijn drukkende hand legt." Dat is dan mooi gezegd, maar als je doorleest in de visserij-berichten kom je er achter dat de zo moeizaam aan wal gebrachte sardien in prijs gezakt was tot dertig cent per mand van dertig kilo. Een cent, één cent per kilo! En ten overvloede schrijft de redacteur: "bij welken prijs geen lonend bedrijf mogelijk is." En hij voegt daar dan nog aan toe dat het er "ook voor de visscherij troosteloos uitziet". En moeder de vrouw, die dan toch maar moest zien de kinderen te voeden maar wanhopig zingen: "Als ge in nood gezeten, geen uitkomst zietgro ter dan de Helper is de nood toch niet?" Meester Stevenson en de Vissers bond Gedenk 0 Heer, hoe zwak ik hen, hoe kort van duur Het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur Zou 't mensdom dan vergeefs op aar de zijn geschapen Wie leeft er die de slaap des doods niet eens zal slapen Wie redt zijn ziel van 't graf, ai help ons als tevoren Gelijk gij bij Uw trouw aan David hebt gezworen Hoe vaak zal dit psalmvers, psalm 89 vers 19, niet zijn gezongen in die barre crisistijd van de jaren der tig. Nog een geluk voor de vissers uit de Pilo dat in de onmiddellijke nabijheid van hun woongebied, in de nieuwe Vogelbuurt ook een ge reformeerde kerk, de Rehobotkerk, werd gebouwd (1934). Een ander geluk was dat er in de Janzenstraat eveneens in de onmiddellijke nabij heid, een gereformeerde school meester woonde die zich het lot van de arme vissers aantrok. Niet dat Johan Willem Stevenson (1896- r975) over kapitaal beschikte. Maar hij beschikte wel over de nodige kennis en doorzettingsvermogen. Het ging daarbij niet zozeer om kennis aangaande het vissersbe- drijf. Die kennis was bij de vissers zelf in ruime mate aanwezig. Maar met de kennis aangaande allerlei vormen van overheidsbemoeienis en sociale wetgeving lag het anders. En Stevenson was de eerste die be greep dat als de kustvissers als groep iets bereiken wilden er 'een krachtige, goed georganiseerde ver eniging' moest komen. Hoe het zit met de vroomheid van de visserman weet ik niet zo goed. De legendarische ds J.J. Buskes die in de jaren twintig predikant was in Oosterend - het Jeruzalem van het Noorden - op Texel schrijft over een oude visserman die meer dan een halve eeuw op zee gezworven had en die, dacht Buskes, toch wel iets gezien moest hebben van Gods grootheid en majesteit in de na tuur. Buskes citeerde de psalmre- gel: - "Gods stem is op de grote wa teren" - en wat zei de visser: "Ze stig jaar gevaren m'nheer, nooit iets van gehoord Maar let wel, dat was een Texelaar en ik ken ook Urker rijmpjes op de deurtjes van het vooronder: Het vissen met een net En somstijds ook met hoeken Koos ik tot mijn bedrijf Om 't daaglijks brood te zoeken De arbeid is mijn lust De godsdienst is mijn zegen En alles wat ik heb, Heb ik van God gekregen. Het is mij niet genoeg De zoute zee te peilen Ik wens nog bovendien Den hemel te bezeilen De mens is als een schip De wereld als de zee De bijbel het kompas De hemel is de ree. En wat dacht u van: Geen schoner les en meer van kracht Dan Micha zes en wel vers acht. Voor de niet zo bijbelvasten onder u heb ik deze regels nog maar even opgezocht: Hij heeft U bekend gemaakt, 0 mens! Wat goed is; en wat eist de Here van U, dan recht te doen en weldadigheid lief te hebben en ootmoedig te wandelen met Uw God? Nee, een Texelaar rijmt liever: Benijd geen vissermansleven hij gooit altijd beneden zeven 't is één op duizend die het rooit die met twee stenen twalef gooit Nou ja denk ik dan, Texel is ook geen Huisduinen: Het leven van een visserman daar is op heden niet veel an meest is het mistig, koud en nat de schubben kleven anje gat en wat het voor de rest beduidt nou ja, hou vol, vaar recht vooruit. 70

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 16