67 m naast de school woonde". De ge meenteschool van Huisduinen heeft zijn honderdjarig bestaan nog net gehaald. In 1964 kwam het on fortuinlijke raadsbesluit voor de dorpsschool die inmiddels de naam Kijkduinschool had gekregen. De school had geen bestaansrecht meer en werd tot teleurstelling van leerlingen en ouders opgeheven. Een aantal van de leerlingen ging naar de J. P. Coenschool in de Ban- kastraat, anderen gingen naar scho len in Nieuw Den Helder. Het schoolgebouw in Huisduinen werd verbouwd tot dorpshuis. julianadorp, school 1 Na de indijking van de polder Koe gras (1817) door de aanleg van het Noord Hollandskanaal nam het in wonertal in de polder toe en ont stond er behoefte aan onderwijs. In het Rijksarchief van Haarlem ligt een akte van 19 september 1833 waarin het Helderse bestuur van schooltoezicht toestemming kreeg tot het: "Bouwen van een school (lo kaal) in het midden der boerenwo ningen in het Buitenveld en een leermeester te willen beroepen en aan te stellen. Het is voor de kinde ren op het Buitenveld van zeer veel belang en ter bevordering van het onderwijs". De opening vond plaats op 6 april 1836 en het gebouwtje was niet meer dan een houten keet die eigendom was van Mr. Loopuyt. Het gaf plaats aan veertig leerlingen terwijl het dorp uit niet meer dan vijfentwintig boerenplaatsen be stond. Tijdens zijn bezoek in 1839 noteerde de schoolinspecteur: "Het lokaal is te klein aangelegd en de ta fels en de banken zijn oud, de actie ve burgemeester J. in 't Velt heeft mij beloofd die schoolmeubelen te zullen verbeteren. De onderwijzer Daarnhouwer is jong, gewillig, doch heeft nog niet veel ondervinding. Het geschrift en gezang waren goed, doch het overige matig. Er wa ren even 60 leerlingen". Pas in 1871 zou de toestand verbeteren door de opening van het (nu nog aanwezige) schoolgebouw op de hoek Foreest- weg - Langevliet. Het gebouw gaf plaats aan negentig leerlingen en had twee afzonderlijke lokalen en een onderwijzerswoning. Tweede Wereldoorlog Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de school in gebruik genomen als noodziekenhuis voor Den Hel der. Wegens de voortdurende drei ging van bombardementen binnen de bebouwde kom moest het nood ziekenhuis ver buiten Den Helder komen. Tijdens de raadsvergadering van 30 juli 1940 werd als locatie ge kozen de openbare lagere school aan de Langevliet in Julianadorp. De school werd verbouwd tot zieken zaaltjes, een verbandkamer, dokters kamers, een kamer voor de verpleeg sters, een linnenkamer en een keu ken. Er konden ruim 50 zieken of gewonden verpleegd worden die be handeld werden door 6 doktoren waarvan er één intern verbleef. De verzorging bestond uit 29 mensen verplegend personeel, in de keuken werkten 10 mensen. Voor de Julia- nadorper leerlingen en de kinderen van Helderse oorlogsevacuees wer den nood schoollokalen ingericht in het verenigingsgebouw 'Star of Hope' aan de Langevliet, in een wo ning van S.P. van Nuland aan de Langevliet en in de winkel van Q. van Nuland aan het Loopuijtpark. In 1941 kregen de kinderen ook les in de kerk aan het Loopuijtpark, in café Doom (nu café Prins Hendrik aan het Loopuijtpark) en in de bollen schuur van Belle Teeuwen. Verhuizen Toen het schoolgebouw in de zesti ger jaren te klein werd verhuisde de school naar de voormalige land- en tuinbouwschool, gebouwd in 1952, aan de Wethouder de Boerstraat. De school heet dan inmiddels: openbare lagere school Prinses Margriet en werd op 1 januari 1968 door wethouder Muije officieel in café Prins Hendrik geopend. De oude school aan de Langevliet bleef nog in gebruik als overblijflokaal voor zo'n vijfenveertig leerlingen en er werd een nutskleuterschool in gevestigd. Daarna huisvestte het gebouw tot aan vandaag vele in stanties en verenigingen. Rens Schendelaar Met dank aan mevrouw I. Steen bergen - v.d. Kooi. Bronnen: Gemeentearchief Den Helder: Resolutiën van het bestuur 1693- 1747, inventaris nummer 8. Resolutien van het bestuur 1747- 1806, inventarisnummer 119. Schoolwezen 1594-1823, inventaris nummer 175. Archief 1815 - 1900, onderwijs Oorlogsarchief 1.865.287, vordering van gebouwen. Oorlogsarchief 1.841.93, oorlogs schade scholen. Onderwijsgeschiedenis, door P.Th.F.M. Boekholt (1991). Archief Noord-Holands Dagblad, Heldersche Courant (diverse jaar gangen).

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 13