66 bedrag van zevenenveertighonderd gulden. Hoofdonderwijzer was P. Jekel, hij verdiende zeshonderd vijftig gulden per jaar en had vrije inwoning in de onderwij zerswo- ning op de hoek van de school. Een maand na de opening werd de oude school gesloopt: "Het oude raad huis te Huisduinen waaraan de on derwij zerswoning was verbonden met eene achterkamer, waar school werd gehouden, is gesloopt", meld de de Helderse Courant. Met ande re woorden de school was voordien gehuisvest in het raadhuisje van Huisduinen uit het jaar 1683. Een van de vele hoofdmeesters die op de Huisduinerschool les heeft gegeven was meester Adolfs en een ieder die bij hem in de klas heeft gezeten herinnert zich nu nog zijn gave om verhalen te vertellen. Zoals mevrouw I. Steenbergen - v.d. Kooi, zij was leerlinge bij hoofdmeester Adolfs tijdens de oorlogsjaren 1940 -1945. Opvallend detail is dat alle Helderse scholen toen gesloten wa ren en door de bezetter gevorderd. "Voor zover dat toen ging bleef onze school open en gaf meester Adolfs les, ja dat was een boeiende man, het was een hele goeie mees ter en hij kon prachtig vertellen. En juffrouw Moorman gaf les op de school, ze was heel aardig maar kon ook een strenge juf wezen. Onze school had twee lokalen en een klein lokaaltje. Wij hadden toen drie klassen in één lokaal, dus drie rijen banken, voor iedere klas een rij. Maar daar had je geen erg in, daar was je mee opgegroeid. Ik kan me ook nog herinneren dat we géén gym hadden, wel deden we af en toe buiten een balspel. Maar het was oorlog dus we mochten niet veel en we moesten ons rustig hou den want er waren veel Duitsers in Huisduinen". De schoolkinderen kwamen grotendeels uit Huisdui nen en uit de polder Koegras; som migen woonden tot aan de Dog gersvaart en de Zanddijk: "Wij woonden toen aan de Jan Verfaille- weg, in een huisje waar nu het voormalige bejaardenhuis de Golf stroom staat. Het was een gebied van veeboeren en landbouw, mijn vader werkte bij boer Tesselaar". De scholen in Den Helder hadden geen name, maar nummers. Huis duinen was School 2 en werd net zoals andere dorpsscholen ook wel het klompenschooltje genoemd: "We gingen altijd lopend met een groepje buurkinderen naar school, op de klompen, maar je had ook geen schoenen, alleen een paar lak schoentjes voor zondag. En tussen de middag bleven we over, we had den dan een pakje brood mee, drin ken kregen we van de hoofdmees ter die in de onderwij zerswoning Op deze foto uit ca. 1970 is Juliana- dorp te zien vanaf de Foreestweg. Links op de voorgrond de voormalige dorpsschool op de hoek Foreestweg - Langevliet. Rechts de sportterreinen van J.V.C.

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 12