De dorpsscholen van Huisduinen en Julianadorp 65 Het oudst bekende middeleeuwse onderwijs in Nederland werd gege ven in de kloosterscholen van de belangrijke steden en was gericht op katholiek kerkelijke functies. Pas aan het einde van de 16e eeuw werd in de steden en dorpen onder wijs op lagere scholen gegeven. In het gemeentearchief dateren de oudst bewaard gebleven schooldo- cumenten van Huisduinen uit het jaar 1594, uit de periode dat de Tachtigjarige Oorlog nog maar hal verwege was. Het zijn slechts na menlijsten van schoolgaande kin deren uit 'de Oosterbuurt en de Antgebuurt'. Hun schooltje bestaat niet meer en is vermoedelijk rond het jaar 1600 met het dorp Huis duinen door de Noordzee verzwol gen. Na die periode heeft er in het huidige dorp een 'schoolhuijs' ge staan. Dat wil zeggen een niet al te grote één- lokalige school, want op het platteland gaf de dorpsonder wijzer aan alle leerlingen in één ruimte les. Tenminste, voorzover de kinderen aan het onderwijs deel namen want leerplicht bestond nog niet. Omdat het lokaal te klein was geworden keurde de schoolopzie ner het 'schoolhuijs' in 1859 af en kwam er in Huisduinen een eind aan de één-lokalige dorpsschool. Huisduinen, school 2 Het nu nog aanwezige schoolge bouw in Huisduinen werd geopend op drie augustus 1863. De Helderse Courant schreef toen: "Het nieuwe schoollokaal te Huisduinen werd op plechtige wijze in gebruik ge steld in tegenwoordigheid van auto riteiten. De leerlingen werden bij die gelegenheid onthaald. Alge meen wordt geroemd de doelmati ge inrichting van het nieuwe ge bouw, waaraan tevens ene onder wijzerswoning en een brandspuit huisje is verbonden". Aannemer J. de Bruijn bouwde het voor een Huisduinen in 1915 met rechts de dorpsschool. Rondom de school ligt nog een tuin. De straten liggen vol stuifzand; het chalet-achtige huis links op de foto is het jongensweeshuis. Op de achtergrond de dijk met boven op het kleine reddingshuisje.

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 11