Allegorische optochten 64 Na het einde van de Tweede We reldoorlog in 1945, ontstond het idee om een allegorische optocht te organiseren. Het thema moest be trekking hebben op de voorbije oor log. Bedrijven, organisaties, vereni gingen, enz. deden er aan mee. Zelf was ik lid van de C.J.M.V.(Christelijke Jonge Man nen Vereniging), die een eigen jeugdgebouw bezat in de Spoor straat (nr. 7). Ook wij besloten mee te doen aan de optocht. Ons thema werd de 'onderduiker'. Geld en middelen waren niet in ruime mate aanwezig, dus moest worden geko zen voor een eenvoudige opzet. Van de firma Agaart, kolenhande laar uit de Sluisdijkstraat, werd een paard-en-wagen geleend. Op hun terrein aan de Begoniastraat werd het geheel in elkaar gezet. Het was een platte wagen waarop in het midden een flinke verhuiskist gezet werd. Daaromheen kwam een grote berg hooi en stro te liggen. Dat was de schuilplaats van de onderduiker, Paul Snijder, die ook lid was van de vereniging. Die zat, op zijn knieën, verborgen onder hooi en stro. Daar voor stond een Duitse 'Feldwebel', uitgebeeld door ondergetekende. Getooid in een bij elkaar geraapt uniform met een Duitse helm en borstschild. Dit was door mijn broer in elkaar geknutseld en ge schilderd. Het geheel werd gecom pleteerd met een geweer, dat via de BSB innenlandse Strij dkrachten) was gorganiseerd. Die was gelegerd in de oude B.L.O.-school in de Hec- tor Treubstraat. Het was een sjofel geheel, maar gaf wel het thema goed weer. Op de bok zit Klaas Slort, de knecht van Agaart. Waar de optocht begon, weet ik niet foto 2 meer. In ieder geval was het een lange route was, die met de nodige onderbrekingen, wel drie uur heeft geduurd. Onderweg zijn we nog ge stopt bij het huis van oud-lid Theo Verbeij, die toen in de Zuidstraat woonde. Hij vond het geheel nogal kaal. In een mum van tijd maakte hij twee grote stroken papier met daarop de tekst "holbewoners in de 20 ste eeuw" gepenseeld. De stroken wer den bevestigd op de zijkanten van de wagen.Tijdens de optocht prikte ik met m'n geweer in het hooi, waarop de onderduiker wegdook in zijn kist. De foto is genomen in de Herzogstraat (zie: foto i).Na afloop van de optocht werd op hetzelfde terrein weer afgeladen. We hebben 'onze' onderduiker uit de kist moe ten hijsen. Die was helemaal ver stijfd en het heeft wel even ge duurd voor hij weer normaal kon lopen. Het was de begintijd van de jaarlijk se bevrijdingsfeesten, die een lange periode van feesten in buurten en wijken inluidde. Een tijd waarin door de bewoners veel gezamenlijk werd gedaan. Op Koninginnedag in 1948 werd opnieuw een allegori sche optocht georganiseerd. Daar namen wij ook weer aan deel. Als thema kozen wij het embleem van de C.J.M.V. Dat was gemonteerd op een platte wagen, getrokken door een tractor. Die waren geleend van de vader van jeugdlid Pleun van Leenen. De route ben ik vergeten. De foto is genomen op de Hoofd gracht, het beginpunt (zie: foto 2). Voor de wagen staat Jaap Graaff, onze jeugdleider en een bekend winkelier uit de Spoorstraat in die tijd. Rechts bij het vaandel staat Joop Putters van gymvereniging 'Turnlust', toentertijd een onderaf deling van de C.J.M.V. De optocht telde veel deelnemers, o.a. de Rijks werf. Die was vertegenwoordigd met een groot scheepsmodel. K. Jellema

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 10