De Eugenia In de nacht van 23 op 24 november 1928 werd een ongeladen, groot Grieks vrachtschip door een hevige storm op de dijk van Den Helder ge worpen. Het onbestuurbare schip, de "Eugenia", werd over de Haaks- gronden geslagen en kwam terecht op de dijk schuin achter het postkan toor. Het werd meteen dé beziens waardigheid van Den Helder en zou dat maandenlang blijven. De prachtige foto is gemaakt door W. Letter, boekbinder bij drukkerij De Boer en een ervaren amateur-fo tograaf. De vele afdrukken die hij van deze foto heeft gemaakt wist hij - naar ik meen voor een kwartje per stuk - gemakkelijk aan de man te brengen. Het moet zeker zo zijn, dat deze foto bij vele Helderse gezinnen nog ergens te vinden is. Letter maakte de prent 's morgens na de stran ding toen de "Eugenia" nog onder een hoek schuin tegen de dijk lag. De sleepboot "Drente" van Wijs muller, die altijd op station lag in de haven, was er in geslaagd een tros op het achterschip vast te ma ken en probeerde door met volle kracht te trekken te voorkomen, dat het grote schip verder de dijk op zou slaan. Helaas is die poging vruchteloos geweest, want enkele uren later lukte het de woedende storm het schip toch evenwijdig aan de dijk te werpen. Daar heeft het enkele maanden moeten wach ten eer het ruime sop weer open lag. Een groot aantal 'dommekrachten' van 's Rijkswerf werd tegen de zij kant van het schip geplaatst en daarmede werd het schip van stukje tot beetje in de richting van het Marsdiep geduwd. Ongelukkigerwijs was de "Eugenia" gestrand op een plaats van de dijk waar een stenen dam lag (een zgn. golfbreker), die haaks op de dijk- richting stond. Opdat het water toe gang kreeg was het nodig die dam eerst grotendeels af te breken. Nadat de werkzaamheden eindelijk zover waren, dat aan vlot trekken kon worden gedacht, werd de "Drente" opnieuw vastgemaakt en had het trekken bij hoog water al vrij spoedig succes. Maar intussen was het, naar ik meen, al wel april 1929 geworden T. Verbeij 34

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 8