Van de redactie Jan T. Bqérner Vissers aan het Marsdiep Tijdens de viering van het derde lustrum van onze vereniging werd als deel 15 in de 'Helderse Histori sche Reeks' gepresenteerd het boek 'Vissers aan het Marsdiep' van Jan T. Bremer, een bundeling van een kleine tweehonderd afleveringen in de Helderse Courant over de ge schiedenis van de visserij van Huis duinen/Den Helder, Texel en Wie- ringen. Het boek is populair geschreven en uitstekend gedocumenteerd. Deel I (78 afleveringen) behandelt onder werpen over de periode tot de Fran se tijd. Met name aan de walvis vaart wordt ruime aandacht besteed (27 afleveringen). Deel II beslaat de periode daarna. Zo'n zestig afleve ringen gaan over de tijd tot de Tweede Wereldoorlog. Daarin wordt vooral aandacht besteed aan het aloude bedrijf van de haring trekkers, de visserij op de Wadden zee (oesters, mosselen, kokkels, garnalen enz.), de teloorgang van de wierwinning en de ansjovis- en haringvisserij als gevolg van de aan leg van de Afsluitdijk (1932). In de naoorlogse periode wordt vooral ge sproken over de enorme vlucht van de boomkorvisserij sedert de jaren zestig en de achteruitgang als ge volg van overbevissing in de laatste decennia. Ook de talloze ongeluk ken en scheepsrampen door storm en tegentijoorlogshandelingen en zeemij nen worden uitvoerig be sproken. 'Vissers aan het Marsdiep' is opgedragen aan de nage dachtenis van de vissers die op zee gebleven zijn en hun nabestaanden. Het boek telt 272 pagina's, 170 illustraties en kost le den van de vereniging Euro 12,- en niet-leden Euro 15,-. 30

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 4