Torpedoboot Hr. Ms. 'Z6'. den en dat is vrijwel de hele mari ne, denken er wat eenvoudig over: het wordt aangevraagd, even uit het magazijn gehaald, een paar bonnen uitgeschreven en het is klaar. In werkelijkheid kan er niets verstrekt worden zonder dat daar een basis voor is in een ministeriële beschik king en dan nog moet die uitvoer baar zijn binnen de vast- gestelde begroting voor het dienstjaar, waar op de kosten "geëffectueerd" kun nen worden. De Rekenkamer zou er al spoedig achter komen, dat er iets onregelmatigs geschied was en er "détournement de pouvoir" (i.e. verdraaiing van machtwas ge pleegd, b.v. door een of andere niet- comptable autoriteit als een admi raal, die een verstrekking had ge last, die niet behoorlijk geautori seerd was. Derhalve ging het nu on dershands. Inderdaad was er een admiraal bij betrokken: de com mandant der marine te Willems oord, waaronder de chef-arsenaal stond qua beheerder van de mobili satie-inventarissen, was door mij op de hoogte gebracht van de moei lijkheden, waarbij ik alle steun kreeg van de chef-staf, de kapitein luitenant ter zee K.W.F.M. Door man, die ook wel voelde voor zo'n beetje illegaal gedoe en er zou zo goed en zo kwaad het ging een in ventaris bijeen geschraapt worden. En hoe stond het nu begin 1936? Voor de oefeningen te Ede en el ders waren wapens, kleren (blauw landingsdivisie-goed), leergoed, eet gerei enz. bijeen gebracht voor zo'n 150 man. Voor voeding zorgde Ar senaal niet en het is mij ontgaan hoe de commandant van het "batal jon imaginaire" (i.e. denkbeeldige ba taljon) dat organiseerde. Alles werd verstrekt in oude pakkisten. De wa pens werden geleend uit inventaris sen van opgelegde schepen en om dat dit eigenlijk niet geoorloofd was, werden er geweren geleend uit de magazijnsvoorraad, maar ook werden er van oude nieuwe ge maakt, d.w.z. van geweren en ook revolvers, die afgekeurd waren wer den door "kannibaliseren" nieuwe gemaakt en daarbij werden ook af gekeurde lopen gebruikt, die na een stukje verkort te zijn weer zeer goe de schietresultaten gaven: er waren ook bajonetten, die wat te kort wa ren, omdat er een nieuwe punt aan geslepen was geworden. Het leer goed, zwart, uit de hoop afgekeurd goed gehaald en opgelapt; de barke- ments-jassen en broeken waren, duidelijk te zien, op de zeilmakerij bij baas Leen van viskleur lappen voorzien. Merkwaardig waren o.a. de vorken, dat waren de reeds lang niet meer bij het bakscommalie- want verstrekte ijzeren vorken. En die waren gloednieuw! Op een te rugreis per vrachtauto uit Ede is een kist "lek" geworden; en er is toen Klein Duimpje gespeeld met die vorken en er zijn slachtoffers gemaakt onder de auto's, die de zelfde weg volgden. Het minste be zwaar was de aanvulling van de voorraad; er waren er nog wel een 5i

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 25