Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936 - 1937 49 Deel 6 Arsenaal en mobilisatie voorbereiding Een der belangrijkste zorgen van de adeling Arsenaal betrof de oorlogs gereedheid, die in de jaren na 1934 weer meer op de voorgrond was ge treden. De inventarissen van in dienst zijn de schepen, van kustwachtposten en ten behoeve van bijzondere voorzieningen als bewapening van loodsvaartuigen en te vorderen trawlers, sleepboten, enz. kregen meer aandacht dan in de jaren daarvoor. Ook de opgelegde sche pen zelf, hoezeer (i.e. ofschoon) ar senaal daar niet direct mee te ma ken had. De "conservatie" viel on der "Scheepsbouw", wat niet weg neemt dat er bij de chef-arsenaal belangstelling voor bestond en dat zijn ergernis werd opgewekt door zichtbare verwaarlozing, in hoofd zaak om de kosten, van betrekkelijk nog waardevol drijvend materieel. Zo lagen bij de "Rivièra" - dat was de kade aan de zuidzijde van het grote arsenaal- en magazijncom plex, waar het heerlijk beschut en zonnig kon zijn op gure winterda gen, vanwaar de bijnaam! - een aantal torpedoboten, zo op het oog, weg te roesten. Zó erg was het niet en er is gelukkig op tijd ingegre pen, waardoor Hr. Ms. "Z3", "Z5", "Z6", -Z7", "Z8", "G13", en "G15" bij de mobilisatie in 1939 zonder veel bezwaar weer in dienst gesteld konden worden. In het bijzonder werden de zes torpedoboten, die in mei 1940 naar Engeland uitweken, van groot nut in de dagen dat de Britse bondgenoot een ontstellend gebrek aan escorte-vaartuigen had. De rest van de opgelegde schepen, waarvoor bewapening en inventaris onder beheer van Arsenaal waren, lag in de "miljoenen-hoek", het ge deelte van het werfbassin benoor den de vlotbrug. De conserveerders Luchtfoto van de Rijkswerf met linksboven de Millioenenhoek.

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 23