Een foto, die veel wakker maakt De foto op bladzijde 96 van 'Levend Verleden', juni 2003, roept bij mij herinneringen op en is tevens aanleiding voor een toe voeging. De laan rechts op de foto heette niet Spoorlaantje of Sta tionsweg, maar Prins Hendriklaan. De bomenrij rechts liep langs het rangeerterrein van de spoorwegen. De bomen links grensden aan de achtertuinen van de Koningstraat. Echter alleen aan het begin: daar, waar Koningstraat en Prins Hend riklaan verder uit elkaar liepen, kreeg de laatste zelf bebouwing. Ongeveer halverwege was het Hoofdbureau van Politie gevestigd. Dit gebouw werd in 1940 bij een bombardement getroffen en brandde geheel uit. Later werd de politie gehuisvest in het voormali ge ziekenhuis aan de Kerkgracht. Naast het politiebureau was een drankengroothandel. Ik heb da genlang rondgelopen met de vraag hoe de bedrijfsvoerder van die han del heette. Dat was namelijk niet zomaar iemand, maar een man, in heel de stad bekend als zanger. Hij had een prachtige, krachtige stem en verleende nu en dan medewer king bij bijzondere gebeurtenis sen. Uiteindelijk heb ik mij ver zoend met de gedachte, dat hij Ab van Weelde heette (mocht er onder de lezers iemand zijn, die beter meent te weten, dan verneem ik dat graag). Nu reed er tijdens de bezetting 's avonds omstreeks half zes een trein die al gauw de 'evacuatie- trein' werd genoemd. Na het bom bardement op Den Helder van 24 juni 1940 besloot een groot deel van de bevolking naar veiliger oor den te vluchten. Het werk moest Vluchtelingen verlaten de trein in Anna Paulowna Enkele personeelsleden van drukkerij De Boer in de postwagen. V.l.n.r.: dhr. Reinders (chef boekhouding), de postbeambte, Mies (X), boven D.J. Luijendijk (bedrijfschef)JLaterveer (calculator) en nog twee mij niet meer bekende mensen. f rnritt 47

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 21