T)en Jfelcler. 46 Laurens Brandligtbrug in het ver lengde van de Ruyghweg. Deze ver binding werd op 16 januari 1968 officieel in gebruik genomen als doorgang voor het verkeer naar de Nieuwe Haven en voor het verkeer richting de N9. Door de aanleg van die vaste bruggen is scheepvaart door het Helders Kanaal helaas on mogelijk geworden. Er is alleen nog doorgang voor de visvletten die in groten getale in het kanaal liggen afgemeerd. Grachten Na de bebouwing kregen de wegen langs het Helders Kanaal een eigen naam. De indeling liep van brug tot brug: Kanaalweg: genoemd naar het langs lopende Helders Kanaal. Kerkgracht: genoemd naar de aan wezige gebouwen van de rooms-ka- tholieke Petrus en Pauluskerk en de doopsgezinde kerk. In 1944 is de hervormde kerk aan het West plein (Helden der Zeeplein) ge sloopt. Loodsgracht: eerder ook loodsen- buurt. Genoemd naar de vele lood sen die zich hier van Texel vestig den. Molengracht: genoemd naar de meel- en trasmolen 'De Eendracht' van de gebroeders Janzen. De mo len is in 1914 afgebroken. Westgracht: plaatsbepalende naam, ligt ten westen van het kanaal. Keizersgracht: eerder Waagstraat, Achtergracht westzijde en Achter gracht zuidzijde. Keizer is een alge mene vernoeming. Spoorgracht: werd zo genoemd toen er plannen waren om het spoorwegstation op het nabijgele gen Brakkeveld te vestigen. Het Brakkeveld was een groot gebied dat begrensd werd door de Brakke- veldweg en de Bassingracht. Achterbinnenhaven: plaatsaandui ding ten opzichte van de voorgele gen Binnenhaven. Bassingracht: ontleende de naam aan de nabijgelegen voormalige Spoorweghaven, ook Bassin ge noemd. Rens Schendelaar Bronnen: Uit de geschiedenis van Helder, het Heldersche Kanaal en de haven het Nieuwe Diep, door P.C. de Boer, J. Brouwer en H.J. Boldingh (1927). Van Nieuwediep tot groot Den Helder, door G.H. van Heusden (1977). Helderse straatnamen, door W. Stoll (1986). Xerf gracht-){anaalweg. Op deze foto uit 1903 is nog scheepvaart mogelijk tot in de Kerkgracht. Alle bruggen in het Helders kanaal waren nog draaibruggen met één ophaalbrug. Rechts de bebouwing van de Kanaalweg, gesloopt in de Tweede Wereldoorlog. De foto is genomen ter hoogte van de Petrus en Pauluskerk.

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 20