Het Helders Kanaal Met het graven van het Helders Kanaal in 1828 - 1829 werd de belangrijkste waterweg binnen Den Helder aangelegd. Het gemeentebestuur, onder burge meester Jan in 't Velt, nam dit besluit en de Amsterdamse aanne mer Jan Goedkoop legde het aan voor 66.000 gulden (30.000 euro). De vaarweg liep van het Noord-Hollandskanaal tot het vroegere dorp Helder, de tegen woordige woonwijk Oud Den Hel der. Na de aanleg van het kanaal had de gemeente een belangrijke verbinding met het Noord-Hol landskanaal en via de sluizen met de zeehaven het Nieuwediep. Het gedeelte vanaf het Helden der Zeeplein tot het Molenplein was al vóór die tijd uitgegraven. Voor versteviging van de dijk was er in 1772 grond weggehaald. Vaarwater Verspreid langs het hele kanaal la gen voor de vrachtscheepjes houten steigertjes en kades. Aan het einde van het kanaal (aan de Kerkgracht) lag een laad- en loskade met een kleine hijskraan voor de zware vrachten. Nadien verhuisde deze overslagplaats naar het Molenplein waar vanaf circa 1865 ook de dage lijkse markt met pluimvee, groen ten en fruit werd gehouden. Op woensdag was het de drukste marktdag met de veemarkt in com binatie met de verkoop van zuivel- produkten en granen. In 1898 ver huisde de markt als weekmarkt naar het Nieuwe Kerkplein aan de Weststraat waar ook een boter-, kaas- en eierenhal stond. Beide markten bevonden zich dichtbij het Helders Kanaal, zodat de aan voer per schuit kon plaatsvinden. De gemeente opende in 1929 een vuil- storthuis aan de Bassingracht. Alle dagen voer er bij daglicht één schip met vuil tijdens hoogwater door de Bassingracht naar de sluis met de buitenhaven, om het daarna via het Marsdiep ter hoogte van Julianadorp bij afgaand tij in zee te storten. Op de foto uit circa 1950 het schip de "HYGIËA 2 Den Helder" met v.l.n.r. opzichter Klaver, Okke van der Berg, Piet Scheer en Kees Bijl (boven) De gasfabriek op de hoek van de Fabrieksgracht met de Spoorgracht in 1903. Aan het water van de Spoor gracht staat de hoge elevator voor het kolentransport vanaf de kolenschui- ten. De transportband liep over de weg heen de gasfabriek binnen, (onder) 44

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 18