De 'Frissche morgen': een fijne club 38 Hendrik Hakkelaar, dichter van het clublied In het juninummer van Levend Verleden schrijft oud-stadgenoot D. Abbenes over de oude dijk van vóór de oorlog en betrekt daarbij ook het zwemplezier bij twee verenigingen: de "Frissche Morgen" en de "HZV" (Helderse Zwemvereniging). Als oud-Nieuwedieper en in de dertiger jaren van de vorige eeuw lid van de "Frissche Morgen", wil ik daar graag op reageren. De schrijver vraagt zich af wie toch wel ons clublied zou hebben ge schreven. De naam van de compo nist is hem bekend: Joh. F. Pala. Maar wie was de dichter? Hij gist en houdt zijn twijfels. Ik denk het antwoord te kunnen geven. Er wer den destijds in de Heldersche Cou rant nu en dan gedichtjes opgeno men, inhakend op de actualiteit en ondertekend met Hendrik Hakke laar. Dat was het pseudoniem van iemand die - naar ik meen - eigen lijk Dekker heette. Deze Hendrik Hakkelaar werd genoemd als de au teur van het lied, waarvan we meer malen uitbundig het eerste couplet hebben gezongen (het tweede en derde kenden we niet) met als re- fein "En wij blijven man als vrouw, Frissche Morgen steeds getrouw". Waarom moesten er twee zwem verenigingen zijn? Het was inder daad een merkwaardige situatie, want de clubgebouwen van de "Frissche Morgen" en de "HZV" stonden allebei op de dijk en de zwemdomeinen waren door slechts één pier van elkaar gescheiden. Ik weet wel zeker dat er sprake was van standsverschil. De "HZV" had een meer 'deftige' uitstraling. De leden zullen er dan ook een hogere jaarlijkse contributie hebben be taald dan wij van de 'gewone' club. Voor f 2,50 of f 3,00 per seizoen konden we zo vaak zwemmen als we wilden. Van dat recht maakten we gretig gebruik: soms wel drie keer per dag! Van het bestuur herinner ik mij twee namen, die van voorzitter Brand en die van penningmeester Beek. Wij als wedstrijdzwemmers hielden als "Sportclub Frissche Mor gen" de naam van de grote vereni ging, maar hadden toch een zekere zelfstandigheid en ook een eigen be stuur. Voorzitter van de sportclub was Henk de Graaf, bakker in de Weezenstraat. De "HZV"-ers zwom men op wedstrijden onder de naam "De Bruinvisschen". Er was rivaliteit tussen de twee clubs, maar altijd in een sportieve sfeer. Zware klus Als er wedstrijden werden gehou den moesten aan palen die in de zeebodem waren geslagen, als keer punten schotten worden bevestigd. Zij werden op hun plaats gebracht door zwemmers, die daar een zwa re klus aan hadden. Na de wedstrijden werd het karwei in omgekeerde volgorde herhaald. Een ruwe zee was uiteraard geen uitzondering. Clubs van elders had den er een hekel aan; zij waren ge wend aan hun rustige zwembadwa ter. Wij hadden er minder moeite mee en waren met de golven vooral bij waterpolo in het voordeel. We namen ook deel aan wedstrijden in de provincie, zoals in Anna Paulow- na en in het Alkmaarse overdekte zwembad, waar de kampioenschap pen van Noord-Holland Noord plaats vonden. We sleepten aardig wat medailles in de wacht, ook dank zij onze trainer Jaap Koningstein. Vette watten Badmeester Leyenaar, geassisteerd door Willem Koningstein en nu en dan door de populaire Gilles Kwin- kelenberg, zetelde in een piepklein kantoortje tussen de kleedruimten. Vandaar uit hield hij het zwemvolk in de gaten. Hij deelde vette watten uit aan de zwemmers met gevoeli ge trommelvliezen, verzachtte met smeerseltjes de pijn van venijnige kwallensteken en verkocht knappe rige sportkoeken voor de prijs van 5 cent per stuk. Zorgeloos Op mooie zaterdag- en zondagmid dagen zaten wij na een stevige zwempartij op de glooiing van de dijk voor het clubgebouw. We wa ren 16,17 jaar. De zee was glad tot Texel en de verre horizon en de zon scheen warm op onze blote lijven. Dick Trap draaide plaatjes op zijn koffergrammofoon, begeleid door swingende kreten van Eppie Rege ling.... Joop 'Sum' ter Wal speelde op zijn gitaar een zelf gemaakte melodie en zong een eigen tekst: "Noordzeestrand, helmgras duinen en zand....". We waren zorgeloos en vrolijk.... Nooit konden we vermoeden dat er jaren van rampspoed zouden vol gen. Jaap Toes, Hoorn

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 12