slag bij Hoogwoud Maar dat lieten de Hollandse gra ven er niet bij zitten. In 1132 onder nam Dirk VI (1121-1157) de eerste veldtocht tegen de zich toen volko men onafhankelijk gedragende West-Friezen. Sindsdien deed vrij wel iedere Hollandse graaf vergeef se pogingen West-Friesland te on derwerpen. Willem II (1234-1256), de vader van Floris V (1256-1296) sneuvelde bij een dergelijke onder neming. Hij geraakte in het ijs bij Hoogwoud en werd door een aantal Westfriese boeren doodgeslagen. Dat zijn lijk ergens in een naam loos graf rustte was een ernstige schande. Een schande die door zijn zoon zeker gewroken moest wor den. Inderdaad richtte Floris zich, toen hij in 1266 zelfstandig de re gering aanvaardde, allereerst op de 'Friezen kwestie'. In 1272 trok hij aan het hoofd van zijn troepen West-Friesland binnen, maar bij Oudorp leed het grafelijke leger een gevoelige nederlaag, waardoor de jonge graaf ernstig gezichtsverlies leed. Tien jaar later, in de zomer van 1282, probeerde Floris V het voor de tweede maal en nu boekte hij succes. De Friezen werden niet alleen bij Hoogwoud verslagen, zij wezen hem ook de plaats waar zijn vader begraven lag: onder de haard van een Westfriese woning. Echt waar? Of een 'propaganda verhaal' van Melis Stoke? Zeker is dat Floris thuiskwam met een stoffelijk overschot dat werd bijgezet in de abdij van Middel burg. Hijzelf twijfelde niet: dit was het gebeente van zijn vader. De eer was gered, zijn vader gewroken, met de Hollandse graaf Floris V viel niet te spotten! Pas zeven eeu wen later is na onderzoek van het gebeente gebleken dat het inder daad Willem II betrof. Het ging om een man van ca 28 jaar, omstreeks 174 cm, gebitsklachten op 25-27 ja rige leeftijd, gewelddadige dood (verbrijzelde schedel). onderwerping West-Friesland De uiteindelijke onderwerping ten slotte, is mede mogelijk geworden doordat de West-Friezen sterk te kampen kregen met wateroverlast. Over de stormvloeden van 1286 en 1287 zegt de schrijver Melis Stoke in zijn rijmkroniek: Deze vloede ware so crachtig, Dat si gingen over al 't land, Dat leget an des Sewes kant, Beide Ooster- ende Wester Vriezen. Grote delen van het tegenwoordige West-Friesland stonden onder wa ter, toen het grafelijk leger onder Dirk van Brederode het veroverde. De West-Friezen konden blijkbaar geen behoorlijk verzet organiseren. Op steun uit Friesland ten oosten van het Vlie, of liever gezegd aan de overzij van de Zuiderzee, hoefde men op dat moment niet te reke nen. Er zat niets anders op dan graaf Floris V als heer te erkennen. Naast de reeds eerder gebouwde kastelen in Eenigenburg, Alkmaar en Wijdenes verrees er nu ook een kasteel in Medemblik (het zgn. kas teel van Radboud). Door middel van daar gelegerde troepen, kon de graaf van Holland nu blijvend zijn macht in dit gebied uitoefenen. kuststrook Ten tijde van de veroveringen door de Hollandse graven had de naam West-Friesland niet alleen betrek king op de oude Karolingische gouw West-Flinge, maar ook op de gouwen Wiron en Texla. Graaf Flo ris III weet in 1184 de West-Friezen van Wieringen en Texel te onder werpen. Melis Stoke althans schrijft: Had hi Texele en de Wirinclant bedwonghen met oorloghen stare ende nam hen of drie dusent mare. Maar was deze onderwerping toen al definitief? In hoeverre de noorde lijke kuststrook, te weten het duin gebied van Petten ten westen van het Zijpebekken en de eilanden Callantsoog en Huisduinen "nooit geheel aan het gezag van de graaf onttrokken is geweest", zoals H. Schoorl in zijn studie "Zeshonderd jaar water en land" (1973) veronder stelt is evenmin duidelijk. Wel we ten we dat, wanneer Floris V in 1283 Willem van Egmond beleent met het gebied van Huisduinen, hij daarbij zegt dat de inwoners zullen behouden hun "privilegiën, die si hebben van ons, of van onsen va der, of van onsen ouden vader". Met andere woorden: in elk geval ten tijde van Floris V's vader en grootvader was dit kustgebied gra felijk domein. Literatuur: J.W.J. Burgers 'Holland omstreeks 1100. De 11e eeuwse transformatie van het West friese graafschap' In: Duizend jaar Holland (1999) Floris V en de 'Nieuwe Deuren' Van de grafelijke geschiedschrijver Melis Stoke weten we dat er dwang- burchten gebouwd werden te Wij denes, Medemblik en bij Oudorp: Nieuwburg en Middelburg. Maar ook nog eens bij de West-Friese zeedijk waar de Reker uitmondde in de Zijpe: Hi hadde begonnen te Nuwendoren Sider daerna ene veste Die nu wel naer is de beste Die in de den lande staet Melis Stoke vond Nuwendoren of Nuwendoorn wel de beste, maar zo wel van deze burcht als van de Nieuwburg is bekend dat de burch ten bij de dood van de graaf in 1296 nog niet helemaal zijn voltooid. De

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 9