Overpeinzingen bij een schoolplaat (9) Floris V door de edelen vermoord (1296) Graaf Floris V wordt wel be schouwd als een van de belang rijkste personages uit de vader landse geschiedenis. De dramati sche moord op deze Hollandse graaf in 1296 zal aan zijn populari teit zeker bijgedragen hebben. In ieder geval heeft deze gruweldaad menigeen geïnspireerd tot het schrijven van historische en lite raire bespiegelingen (i). Vooral de 17e eeuwse auteurs Joost van den Vondel met zijn 'Gysbreght van Aemstel' (1637) en P.C. Hooft met zijn 'Gheeraerdt van Velsen' (1613) hebben grote invloed gehad op de beeldvorming van Floris V en zijn tijd. Zij be werkten de historische informatie die Floris' kroniekschrijver Melis Stoke in zijn befaamde 'Rijmkro niek' had gegeven, overeenkom stig de (romantische) behoefte van hun tijd en dat deden ze zo over tuigend dat het door hen gescha pen beeld van de gebeurtenissen eeuwenlang overeind gebleven is. "der keerlen God" Het verhaal zoals dat aan ons, leer lingen van de vijfde klas van de la gere school verteld werd, kwam erop neer dat graaf Floris althans door een deel van de adel gehaat werd, omdat hij het opnam voor de 'gewone mensen'. Vandaar zijn bij naam, in feite een eretitel, 'der keerlen God'. Met name de heren Van Amstel, Van Velzen en Van Beschrijving van de plaat van Johan Herman Isings Volgens de overlevering zou de val kenjacht waarbij Floris V gevangen werd genomen hebben plaatsgevon den op 23 juni 1296 in het Loos- drechtse Bos "in die leghe daer men valcken placht te vangen". Floris V berijdt een schimmel; in zijn wapen voert hij de liebaard of leeuw van keel rood). Tegenover hem (op het bruine paard) Herman van Woerden (grijs haar) in geel over kleed. Achter hem (in groene kledij) Arend van Benschop, daarachter Cerard van Velzen en Gijsbrecht van Amstel. Links op de voorgrond in blauw opperkleed: Gerrit van Voor- ne. Uiterst links, juist achter de boom: Gerard van Kraaienhorst. Recht achter graaf Floris V zijn jeug dige neef jan van Henegouwen, evenals Floris V met een valk op de linkerhand. De f guur achter hem te voet is een weiman, een jacht- knecht. Literatuur: 'Gulden Sporen' (Groningen, 1975), eerste deel, pp.154,155. 4

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 6