1 tingonderzoek uit 1514 is sprake van '"t inbreeck van den dijcke om trent vijf jaeren geleden". Waar schijnlijk zijn toen het dorp en de kerk in het zuiden verloren gegaan en heeft de bewoning zich gecon centreerd in het noorden rond de tot kerk uitgebreide kapel. Op de kaart van Chr. Sgroten (1573) staat dit dorp (ten westen van het tegen woordige Groote Keeten) aangege ven als Abbestede. De naam Zijpe staat hier voor de doorbraakgeul van de strandwal, waardoor het Zijpe-bekken in ver binding staat met de Noordzee. Tussen S. Marten (Sint Maarten) en de Keyns zijn de gevolgen te zien van een dijkdoorbraak van de West-Friese zeedijk in 1248. Vol gens de annalen van de abdij te Eg- mond bezweek bij deze zeer zware novemberstorm o.a. de dijk bij Schagen. Aanvankelijk werd een landinwaartse boogvormige bin nendijk gelegd. Pas in 1546-1561 werd de omringdijk hersteld, zodat ter plaatse een nieuwe polder ont stond, de Burghornpolder. Atlas van Ortelius De kaart van Van Deventer is door diverse kartografen bewerkt en ver beterd. De eerste die dit deed was Sebastian Münster. Een sterk gege neraliseerd Holland en Friesland nam hij als "Jacobus Daventriensis Phrisia" op in zijn Cosmographia, gedrukt te Basel in 1550. Ook in Ve netië en Rome zijn in de jaren vijf tig en zestig van de 16e eeuw enkele uitgaven gedrukt met kaarten geba seerd op Van Deventer. In Holland is een verbeterde kaart van Van Deventer uitgegeven door Gerard de Jode (1565). Het bekendst is echter de beroemde atlas van de Antwerp se kartograaf Abraham Ortelius (i527-'g8) getiteld 'Theatrum Orbis Terrarum' uit 1570. De in deze atlas opgenomen kaart van westelijk Ne derland ("Frisiae Occidentalis") wordt toegeschreven aan Jacob a Daventria (afbeelding 4), maar het afbeelding 4 kaartbeeld van het noordelijk deel lijkt verdacht veel op de kaart van Christiaan Sgrooten uit 1573 (zie af levering 2). Ortelius, geleerde én koopman, had vooral oog voor de commerciële kant van de kartogra- fie. Dit ging soms ten koste van de kwaliteit, de kaarten werden niet al tijd even nauwkeurig verkleind. Een en ander nam niet weg dat de atlas een groot commercieel succes was. Tussen 1570 en 1612 volgden meer dan dertig herdrukken. Op de kaart is de inmiddels bedijkte en verkavelde Zijpe ingetekend, maar zijn nog geen nederzettingen aan gegeven. Bij de Hondsbossche zijn een tiental hoofden (strekdammen) getekend. Op Callantsoog zijn twee dorpen aangegeven (Abbestee en 't Oge), tussen Callantsoog en Huis duinen drie zeegaten (Heersdiep, Buysegat, Scoutegat), 't Oogduin staat abusievelijk niet ten zuidoos ten, maar ten oosten van Huisdui nen aangegeven, iets ten westen van Torp. Op 't eiland Huisduinen is Die Helder Buyrt, ontstaan om streeks 1500, nog niet aangegeven, wel de bakens in 't Noordduin aan het Marsdiep. Ook de term Tuse- lant (het land tussen de Noord- en de Zuidduinen) staat vermeld. De dijkjes in dat Tussenland (Oude land, Koog en Nieuwland) zijn aan gegeven door enige nauwelijks waarneembare lijntjes. Ten westen van Texel/Huisduinen staat een zandig eiland in zee afgebeeld: Die Hake, maar de langwerpige vorm heeft weinig weg van een haak. kustverkenningen In het stuurliedenboek van Jan Ja- cobsz. van Amsterdam uit 1540, ge titeld "Dit is de kaerte van dye Suydzee (Zuiderzee) tot dat Marsdiep toe, om met die schepen uut of in te zeylen van Amstelre- dam te zeewaert", staan behalve de bakens op het Noordduin aan het 23

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 25