van een 'open' Zijpe en een smalle strandwal waarop als eilanden het Ketelduin, Callantsoog en Huisdui nen, overeenkomend met de kaart van Jacob van Deventer "de vader van de Nederlandse kartografie". Jacob van Deventer (1500-1575) Jacob van Deventer werd omstreeks 1500 geboren, waarschijnlijk in Kampen. Een belangrijk deel van zijn jeugd bracht hij door in Deven ter, waarna hij op 24 april 1520 werd ingeschreven aan de Universi teit van Leuven. Tussen 1536 en 1545 vervaardigde hij kaarten van vijf Nederlandse provinciën, t.w. Brabant, Holland, Gelderland, Friesland en Zeeland. In 1557/58 kreeg hij opdracht (van Philips II) voor een steden-atlas van de toen malige Nederlanden, in totaal 260 steden, waarvan 116 binnen onze huidige landsgrenzen (61 in België, 37 in Noord-Frankrijk, 2 in Luxem ajbeelding j burg, 7 in het uiterste westen van Duitsland). Hij moest de steden "visiteren bezoeken), meten en beschrijven", een gigantisch kar wei! Toch klaarde hij de klus in nog geen twintig jaar! In het voorjaar van 1572 week hij vanwege de plun dering van Mechelen (waar hij toen dertig jaar woonde) uit naar Keu len. Daar overleed hij in 1575. 3) Holland volgens Van Deventer Vanaf 1530 heeft de landmeter Ja cob van Deventer van de Staten op drachten ontvangen tot het opme ten en in kaart brengen van vijf Ne derlandse gewesten. Precieze da tum van de opdracht en datum van uitgave zijn niet meer bekend. Exemplaren van de eerste druk be staan niet meer. De kaart van Hol land is in 1542 gedrukt als houtsne de op een schaal van 1:180.000. Als voorbeeld voor de houtsnijder zal een handschriftkaart gediend heb ben. Op afbeelding 3 is te zien dat de houtblokken ter hoogte van Cal lantsoog ('t Oighe) iets verschoven zijn. De bewaard gebleven kaart is gedrukt in Antwerpen bij Bernard v.d. Putte. De gewestkaarten van Ja cob van Deventer zijn de eerste die op driehoeksmeting berusten. 4) Van Deventer heeft het zich in zo verre gemakkelijk gemaakt dat hij de situatie bij hoogwater heeft weergegeven (afbeelding 3). In feite staan behalve de eilanden Texel en Wieringen in 't noorden, Huisdui nen en Callantsoog als duinforma ties op een smalle strandwal aange geven. Vóór de kust staat een strook gearceerd als ondiep water. Recent weggeslagen kustgebieden? De zandbanken voor de ingang van het Marsdiep staan niet aangege ven. In 't zuiden, tussen Petten en Camp zijn wel een twintigtal hoofden (strekdammen) getekend. Van het eiland Huisduinen is de al gemene vorm goed weergegeven: in 't noorden de Noorderduinen, die in 't westen samenkomen met de Grafelijkheidsduinen, dan de Zuiderduinen en ten zuiden daar van, los getekend, de Oogduinen (d'Oog werd Dogge en Doggers vaart). Tussen Noord- en Zuiddui nen, in het zgn. Tussenland, zijn enkele lijntjes aangegeven, die de daargelegen polderdijken Koogdijk en Nieuwlanderdijk moeten voor stellen. Het dorp Huisduinen staat aangegeven, de 'Helder buurt' (in 't noorden) niet, wél de twee bakens voor de scheepvaart. Tenslotte is nog juist zichtbaar aan de oostrand van de strandwal het Torp. De zee gaten tussen Huisduinen en Cal lantsoog (Heersdiep, Buisegat, Scoutegat of Cleygat) zijn niet aan gegeven. Hoewel de vorm van het eiland Callantsoog wel ongeveer juist is (met een dijkje aan de oost zijde van het eiland), geeft 't toch een verouderd beeld. Vóór 1500 la gen er twee nederzettingen en ook twee kerken op het eiland, in 't noorden een kapel, in 't zuiden een kerk. In de Informacie, een belas- 22

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 24