De kop in kaart (1) De kaarten van Jacob van Deventer (1542) De oudste regionale karteringen in de Lage Landen zijn gemaakt in het begin van de 16e eeuw. En niet alleen in de Lage Landen. Allerwe gen in Europa werd de landmeet kunde steeds meer toegepast bij allerlei problemen van bestuurlijke of juridische aard. En dankzij de drukkunst konden niet alleen kro nieken en landbeschrijvingen, maar ook kaarten steeds gemak kelijker worden verspreid. Noord-Holland werd al in het jaar 1508 topografisch verkend. De landmeter Machiel Bartsz., de Haarlemse schilder Pieter Ger- ritsz. en ene Claes Wollewijn heb ben in januari en februari 1508 vanuit Santpoort Hollands Noor derkwartier afgelopen "noertwaerts gaende tot die Zijpe; ende hebben voort(s) geschilt getekend) ende ontworpen die weghen ende water- scuttingen waterkeringen, dij ken) De kaart in kwestie is opgestuurd naar de Groote Raad te Mechelen en helaas niet teruggevonden. Maar we weten wel dat de kaart is gebruikt i.v.m. de vaststelling van dijklasten voor de Hondsbossche Zeewering. De oudste bewaard ge bleven kaart (in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage), ge signeerd door de Amsterdamse schilder en kartograaf Willem Hendricxz. Croock, is mogelijk ge baseerd op de kaart van Pieter Ger- ritsz. c.s. Opvallend is nl. de zware dikke lijn waarmee de West-Friese omringdijk is aangegeven. Dat doet eraan denken dat de kaart diende bij kwesties over dijkonder- houdsplicht. 1) Helaas staat het ui terste noorden op deze oudste be waard gebleven kaart niet aangege ven, wel de situatie bij de Honds bossche (afbeelding 1). Een tweede kaart, waarop een iets groter gebied wordt afgebeeld, ge dateerd ca 1530 wordt eveneens toe geschreven aan Croock. De uitbrei ding van het aantal 'hoofden' bij Petten (van vijf naar zeven) wijst op een wat latere datum dan 1529 (af beelding 2). In de periode 1529 tot 1548 zijn er nl. in totaal 22 hoofden op een onderlinge afstand van hon derd meter aangebracht. 2) De beide kaarten geven het beeld afbeelding 2 ajbeelding 1 21

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 23