bouwd in 1911 en dienst doend als reserve, afgestoten. Met het op 14 September 1971 in gebruik nemen van het lichtplat- form "Goeree" is lichtschip nr. 8, gebouwd in 1923, buiten dienst ge steld. Lichtschip nr. 9, gebouwd in 1933, dat op de positie Terschellinger- bank lag, volgde in 1979. De 3 over gebleven lichtschepen werden in de periode 1976 tot 1983 geautomati seerd, waarna zij zonder beman ning, afwisselend op de positie Noordhinder en Texel lagen. Buitenlandse lichtschepen Het buitenland is ons voorgegaan met het bestemmen van lichtsche pen tot museumschepen. Vooral in de Verenigde Staten van Amerika (lichtschip "Ambrose"), maar ook in Engeland, Frankrijk en Duitsland zijn ze te vinden. Maar ook kregen lichtschepen geheel andere bestem mingen. Om een voorbeeld te geven: in de Hamburgse haven doet het voormalige Engelse lichtschip LV13 dienst als maritiem restaurant. Het werd in 1952 in Darthmouth ge bouwd en zijn laatste ligplaats was in de monding van de rivier de Hum- ber. Het schip lag geruime tijd onbe waakt in Ipswich. Het schijnt daar zelfs door terroristen bewoond te zijn geweest. Aan boord werden bom men gefabriceerd. Een ervan werd door de politie gevonden. Nadien werd het schip verkocht naar Duits land. Ook in ons land bevinden zich in Engeland gebouwde lichtschepen, die voor een bepaald doel zijn ge kocht. Zo doet het Engelse lichtschip nr. 8 in de Rotterdamse Wijnhaven dienst als disco. Een derde Engels lichtschip, nr. 11, ligt in de Waalha ven in Rotterdam en is verbouwd tot visrestaurant. Een ander Engels licht schip werd verkocht naar Israël, waar het als zendschip dienst doet. Lichtschip 'Haaks'. Museum "lichtschip Texel" Lichtschip nr. 10 "Texel" is het oud ste nog in Nederland zijnde schip. Het is gebouwd op de voormalige Rijkswerf "Willemsoord" en kwam op 29 September 1952 in dienst op de positie Texel, ongeveer 18 zee mijlen uit de kust nabij Den Hel der. In 1992 is het schip voorgoed binnengehaald. Het lichtschip 'Texel" heeft sinds 1995 haar de finitieve ligplaats gekregen in Den Helder, waar het dienst doet als museumlichtschip. Edwin Teerenstra N.B.: Tijdens een rondleiding kunnen bezoekers zien hoe bemanningsle den in de beperkte ruimte leefden en werkten. Er worden rondleidin gen gegeven, zowel individueel als in groepen (b.v. buurthuizen, sport verenigingen, personeelsverenigin gen, grote groep vrienden, enz.). De inkomsten van museum "licht schip Texel" worden gebruikt voor behoud van het schip o.a. onder houd/restauratie enz. Het museum "lichtschip Texel" ligt afgemeerd in het natte dok van de Oude Rijkswerf "Willemsoord", Weststraat 1,1781 BW Den Helder. De openingstijden zijn: di., wo., do., za., van 10.00 uur tot 17.00 uur zo. van 13.00 uur tot 17.00 uur Schoolvakanties alle dagen geo pend Groepen op afspraak Tel.: 0223-623829 Toegang: Euro 1,50 per persoon Duur rondleiding: 1 uur Voor informatie en ondersteuning voor het behoud van kustverlich- tingsmateriaal kunt u contact opne men met: Stichting Historie der Kustverlich- ting secretariaat: Kemphaanstraat 42, 1781 WS Den Helder Museum "Lichtschip Texel" zoekt vrijwilligers voor o.a. rondleidin gen. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij Lyda v.d. Steen, tel. 0223- 623829 20

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 22