doorstond de K XIII glansrijk.11 Nog vóór de reis helemaal afgelo pen was werd mijn opa, op voor dracht van de minister van Marine, onderscheiden met de "Eereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, met de zwaarden". Pas op n juli 1928 keer de hij met s.s. "Prins der Nederlan den" terug naar Holland.12 Petekind Dat zo'n wereldreis banden schiep welke de jaren trotseeren", mag blijken uit een brief in mijn bezit van "rear admiral" L. G. L. van der Kun. Gedateerd 11 december 1945 en verzonden uit Washington, schrijft de voormalige commandant van mijn opa daarin het volgende: Hooggeachte Heer en Mevrouw Thijs- sen Zeer getroffen was ik door de ont vangst hedenmorgen van het doodsbe richt van Uw zoon, mijn petekind, dien ik alleen maar heb gekend onder den naam van "Bertus". Ik stel het zeer op prijs, dat U aan mij heeft gedacht bij deze droeve berichtge ving en vooral dat onze wereldreis van nu ig jaar geleden banden schiep wel ke de jaren trotseeren. Nog goed herin ner ik mij dat gij, Thijssen, dien Zon dagmorgen héél vroeg bij mij kwam met het heugelijke bericht, waarnaar gij tijdens de reis zoo zorgelijk had verlangd en waarover wij zoo vaak ge sproken hebben. Herinner je je nog ons lang gesprek in Guam, toen de mail in het 100 was geraakt? Het deed me goed van U beiden te hooren. Wees verzekerd van mijn diep medegevoel. Prof. Vening Meinesz is voor het oogenblik ook in dit groote land. We haalden bereids heel wat herinnerin gen op zooals ge begrijpen zult. Verder ontmoette ik verscheidene onzer. Ik kan U alleen sterkte wenschen om U Uw zwaar verlies te helpen dragen. Maar blijft U beiden verzekerd van mijn groote belangstelling en toegene genheid. Na vriendelijken groet g. d. U. (was getekend LvanderKun) Dit laatste kind van mijn grootou ders, geboren op 22 januari 1927, was blijkbaar het petekind van Van der Kun, inmiddels opgeklommen tot schout-bij-nacht. Kort na de be vrijding in dienst getreden van de Bataafse Petroleum Maatschappij, was deze jongste zoon van mijn opa en oma als assistent-boormees ter aangesteld in Drente. Het lag in de bedoeling dat hij na verloop van tijd zou worden uitgezonden naar Nederlands-Indië. Dat heeft niet zo mogen zijn. Op 31 oktober 1945 stortte hij te Oud-Schoonebeek uit een boortoren. Hij moet op slag dood zijn geweest. Mijn grootou ders zijn nooit over dit verlies heen- gekomen. De ondergang van de K XIII Ook de K XIII was geen lang leven beschoren Op 21 december 1941 raakte de onderzeeboot in Singapo re als gevolg van een batterij-explo sie dermate beschadigd, dat ze voor herstel terug moest naar Soerabaja. Daar werd het schip op het "Marine Etablissement" door eigen mensen vernietigd. We schrijven 2 maart 1942.T3 Voor herstel en voor uitwij ken naar elders was geen tijd meer. Immers, nog geen week eerder, op 27 februari, had de slag in de Java- zee gewoed. De vloot van Karei Doorman was strijdend ten onder gegaan. De Japanners bezetten Java en kort daarna capituleerde de Ne- derlandsch-Indische regering. Ook een kapotte, maar misschien nog te repareren, K XIII mocht niet in handen vallen van de vijand. Aan mijn opa werd op 21 februari 1931 op eigen verzoek, wegens langdurige dienst, eervol ontslag verleend uit de zeedienst. Hij over leed te Den Helder op 26 septem ber 1978.H Will(em) C(ornelis) Thijssen Noten: 1 Texelse Courant d.d. 17-08-1890. 2 C. van der Linden en M. S. Wyte- ma, Met Hr. Ms. K XIII naar Neder- landsch-Indië. Een onderzeeboottocht van meer dan 20.000 zeemijlen (Am sterdam z.j.). 3 De gegevens over de staat van dienst van mijn grootvader zijn ge baseerd op een uittreksel uit zijn "stamboek" bij de Marine. 4 Ik heb ooit gelezen, dat de K-serie ten laste kwam van het ministerie van Koloniën, de O-serie ten laste van dat van Oorlog. 5 C. van der Linden en M. S. Wyte- ma, pp.241-247. 6 Heldersche Courant d.d. 29-05- 1926 7 Ibidem d.d. 29-05-1926. 8 Ibidem d.d. 28-08-1926; C. van der Linden en M. S. Wytema, pp. 78, 79- 9 De brief blijkt inmiddels te zijn ver nietigd. Ik heb hem ooit onder ogen gehad, maar helaas niet gekopieerd. De broer van mijn grootvader was op 27-12-1917 gehuwd met Geer- truida Jacoba Koningstem (17-01- 1889/08-10-1945), d.v. Hendrik K. en Helena de Vlugt. Het huwelijk was nog kinderloos. Geertruida is in 1921 hertrouwd met Hendrik Streutker. Wie kan mij iets meer vertellen? 10 C. van der Linden en M. S. Wyte ma, p. 8. 11 Ibidem, p.240. 12 Uitgebreid uittreksel uit het "stam boek" van mijn grootvader; Helder sche Courant d.d. 14-12-1926. 13 Uit: De schepen van de Koninklijke Marine en die der gouvernementsma rine 1814-1962, p.190. 14 Uitgebreid uittreksel uit het "stam boek" van mijn grootvader. 17

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 19