ijd an- jke lip) ïsto- veer van ij de het d op De Pyrotechnische Werkplaats. slag van buskruit en springmidde len. Ook werden er nog op de alou de wijze vuurpijlen "geslagen" en zunders, blusstangen, blauwlich- ten, vuurpijlen met knalsignaal, redding- en torpedolichtjes, enz. ge maakt. En kenmerk van de P.W. is de volkomen rust waarmee alles ge schiedt. De stelselmatige langzaam heid en zekerheid gevende bedacht zaamheid, doen de bezoeker aan vankelijk de indruk krijgen, dat het er maar sloom toegaat. De eis dat er geen fout gemaakt mag worden is de reden en erkend moet worden, dat door de jaren heen er geen fou ten zijn gemaakt blijkens het feit dat er nimmer een ongeval is voor gekomen dat aan verkeerd werken bij de P.W. was te wijten. Dit tot lof van de opvolgende luitenants ter zee, die, wat wij noemden, als "ko- gelboer" optraden, maar vooral aan de baas van de P.W., toen Van Kampen, (die Boendermaker meer een man van de "oude stijl" had op gevolgd). Sedert i januari 1936 was de luitenant ter zee ie klasse F. van den Blink hoofd P.W., die na on derbreking in de Duitse tijd, dit in 1946 nog was. Van Kampen was een soort selfmade geleerde in zijn vak en had er de allure van en was een goede leider bovendien. Hij was zo ontwikkeld, dat hij in staat was een herziene handleiding Ernstvuurwerken voor te bereiden, waarin men het oudste, dat nog be stond, naast het allermodernste vond. In zijn vak waren er maar en kele vooraanstaanden, die men in Nederland o.a. bij de Artillerie In richting aan de Hembrug moest zoeken. Men moest heel wat weten van granaten, buskruit, ontste kingsmiddelen, om met zo iemand au pair (op voet van gelijkheid?) te kunnen spreken. Rustig zat hij in zijn glazen kantoor, midden in de werkplaats; een kantoor al even net en methodisch ingericht als zijn hele werk. In een groot deel van de werkplaatsen en magazijnen moest men "magazijnsloffen" dragen wat wel eens last gaf met prominente bezoekers, doch wier gespijkerde zolen vuurgevaarlijk zouden kun nen vonken. Het hoofd van de P.W., de luitenant ter zee, zat "bo ven" in een modern kantoor, waar dat van de chef-arsenaal op de werf maar armoedig bij was. Ook hier was de nieuwe tijd doorgedrongen: grote diagrammen aan de wand voor het periodiek onderhoud van de munitie b.v. Het zou nu niet meer voorkomen dat patronen, die juist gesloopt waren om het bus kruit te vernieuwen binnen te korte tijd weer naar de werkplaats moes ten, omdat de slaghoedjes van de schokbuizen van de granaten ver wisseld moesten worden enz. enz. Men begon zich te beraden op be zuinigingen op transportkosten en 11

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 13