Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936 -1937 Deel 5 De pyrotechnische werkplaats In goed Hollands was dit de Ernst- vuurwerkerij, die lange jaren ge vestigd was geweest in het verla ten fort "Oostoever", dat samen met "Westoever" de "lunette" vormde aan het einde van het Noordhollands Kanaal en de Gro te Koopvaardij-sluis dekte. En nog was Oostoever een soort filiaal van de Pyrotechnische Werkplaats ne" en in de dagen waarover dit op stel handelt was er een munitieop slag van de marine in de forterie aan de Achterweg benoorden de Kanaalweg, waar het droop van het water vanuit de oude 24 cm kust- batterij; zeer slechte opslagplaats. In Oostoever was men in een artil lerie-museum, waar nog partijtjes granaten van 28 cm-achterlaad op houten beddingen lagen en er wa ren wat niet meer gebruikte persen, nische Werkplaats was niet altijd een pretje: per sleepboot (aanvan kelijk nog met de voorwereldlijke stoombarkas van het Wachtschip) moest de haven worden overgesto ken, in de winter en bij stormweer geen prettig begin en/of einde van de werktijd. Dan zag men een kluitje zwaar gejaste burgers bij de mast staan op het voorplechtje; slechts een enkele prefereerde het roefje. Een ander groepje stond op Buitenhaven met bergingsvaartuig. (de P.W.) die nu gevestigd was in heel nieuwe gebouwen op het op gespoten terrein beoosten het Nieuwe Diep, zuid van fort "Hars- sens"; sedert verdwenen voor de nieuwe marine-haven. Er was ook een buskruitmagazijn op Wieringen bij Den Oever en vele jaren lang is er een geweest op het eiland Tien Gemeten in het Ha ringvliet voor de "Hellevoetse mari- enz. Daar was in aanbouw een mij- nenmagazijn met bijzonder zware bovendekking van beton, bestand tegen directe treffers.De munitie en het buskruit daarentegen waren nergens opgeslagen in zwaar ge construeerde magazijnen; het is zaak voor die opslag zo licht te bou wen, opdat een onverhoopte ont ploffing zo min mogelijk door in sluiting wordt versterkt Een tocht naar de nieuwe Pyrotech- het achterdek, waar weinig houvast was bij een slingerende boot, ter wijl de haven soms echt woelig kon zijn. Dat "zeemannen" beviel de ouderen, die gewend waren ge weest op Oostoever te werken, niet bepaald. De werkplaatsen en kan toorruimten waren modern en luchtig en redelijk verwarmd. Een betrekkelijk klein personeel werkte er in enorme ruimten aan de revi sie van munitie en verzorgde de op- IWKsnfi IO

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 12