1 Al/ 9 een akker of wei omgeven door ha- gedoorns. Waarschijnlijk heette het land waarop de burcht gebouwd werd al zo. Doornakker werd bo vendien vaak torenakker. Hier werd Nuwendoren tenslotte Nieuwe Deuren. Inderdaad heette een lan- derijencomplex in een scherpe bocht van de West-Friese omring- dijk tussen Krabbendam en Eeni- genburg 'De Nieuwe Deuren', maar niemand had daar ooit iets (achter) gezocht. Totdat in het voorjaar van 1948 de landbouwer A. Biersteker dat land 'Nieuwe Deuren' weer eens om ploegde en er een aantal 'klooster moppen' omhooghaalde. Hij nam er een paar mee naar huis, liet ze aan enkele geïnteresseerden zien: die schakelden de archeologische werkgroep van het West-Fries Ge nootschap in en tenslotte, tijdens de ruilverkaveling in de jaren zes tig, werden de fundamenten van de dwangburcht Nuwendoorn geheel opgegraven en vakkundig gerestau reerd. Een bezoek méér dan waard! (an T. Bremer Literatuur: Het Huis te Nuwendoorn - Uitg. van West-Fries Genootschap, 1999 R. de Graaf - Oorlog om Holland 1000- 1375, Hilversum, 1996 P. Noordeloos - Eenigenburg - Nuwen doorn in: West-Friesland Oud en Nieuw, 27e bundel, 1960 J.G.N. Renaud - De Nuwendoorn, in: Alkmaars Jaarboekje, 1970 M. Schönfeld - Veldnamen in Neder land, Arnhem, 1980 M.K.E. Gottschalk - Stormvloeden en Rivieroverstromingen, deel I, As sen, 1971 N T ^7 Eenigenburg T- f Nuwendoorn/ Cfy/Zijpersluis ■'Krabbendam 1 De omgeving van de Nuwendoorn, uit: D. P. van Wigcheren (1976,1999), p. 12.

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 11