'Wat ik nog weet herinneringen van een oud-stadgenoot 'De oude dijk' De oude dijk van vóór de oorlog, nog niet op deltahoogte gebracht, maar met de twee gebouwtjes van de HZV, de "Helderse Zwemver eniging" en de "Frissche Morgen", rechts op de foto. Waarom er twee zwemverenigingen moesten zijn is mij niet duidelijk. Standsverschil of ledenstop? In ie der geval was de "Frissche Mor gen" een bont gezelschap van mannen en vrouwen die zich dan wel in afzonderlijke ruimten uit- en aankleedden, maar verder on gedwongen met elkaar omgin gen. Op een oude groepsfoto zag ik veel za kenmensen, winkeliers, mid denstanders, maar ook mijn oom Cas Weg man, timmer man, de winter en zomerzwemmers. Als ik hem vroeg: "Oom Cas, is het niet koud met dat ijs?", dan zei hij: "Het wa ter valt wel mee als je er eenmaal 'door' bent, maar dat ijs dat prikt zo!" Tegen het najaar, als de golven hoog op liepen werden de gebouw tjes afgebroken, daar waren ze op gemaakt. De fundering bleef staan. Er waren genoeg "handige handen" om in het volgend voorjaar de zaak weer op te bouwen. Wat er met het vlot met duiktoren gebeurde is mij niet bekend, maar het bleef zeker niet aan de ketting in het water. De "Frissche Morgen" was een vrolijke club, met zelfs een clublied. Door bijzondere omstandigheden ben ik in 't bezit van tekst en muziek. De componist was Joh. F. Pala, de con certmeester van de stafmuziek van Koninklijke Marine, tevens dirigent van het Stedelijk Muziekcorps. Over de dichter heb ik mijn twij fels: eerst dacht ik aan Jacob Polak, van "Musis Sacrum" in de Ko ningstraat, later dacht ik aan C. Prinsen, hoofd van de Helders Schoolvereniging. Wie kent het? Het is een pittige mars en ik meen te weten dat het gezongen is op de dijk met begeleiding van het "Ste delijk". In mijn gezin heeft het ook een muzikale rol gespeeld. Toen wij 40 jaar getrouwd waren en al in Hilversum woonden, hebben mijn kinderen en kleinkinderen dit lied gezongen tijdens een diaprojectie van strand- en zwemfoto's van ons gezin. Een eigen orkestje onder steunde dit vrolijke gebeuren. Maar nu de foto zelf. Wat hebben we heerlijk op de pieren-paaltjes ge speeld, vooral als de vloed opkwam en met grote waterkammen onder je door spoot. Spannend! En toch maar volhouden en bij het potka cheltje weer opdrogen. Een andere bezigheid was het vis sen met de lange hengel. Zie het groepje op de foto rechts. "Gullen" zeiden de Heldersen als ze op gul gingen vissen. "Lange Piet" Rens- maag was hier specialist in. Ik heb een mooie foto van hem gemaakt 100

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 8