97 lijke odyssea van het marine-ge- zin, ben ik hier even blijven staan en telkens weer was er die verras sing om de verschoven verhoudin gen: de huizen waren kleiner ge worden, de afstanden gekrompen: een kwartier naar links en je liet de laatste lage daken van "de Oude Helder" achter je, een kwartier naar rechts en je stuitte op de haven. Hoe was het moge lijk, dat we als kinderen een ein deloze vrije middag langs de dijk heen er weer trokken van de Hoofdgracht op een boodschapje uitgestuurd "helemaal naar de oude Helder!" op de Postbrug heb ik de betrekkelijkheid aller dingen geleerd.." Thuiskomst "Emma" Aanvankelijk woonde Annie aan de Kanaalweg; in het gedenkboek van de R.H.B.S. schrijft ze: "Onder aan de dijk achter een van de lage huizen aan de Ka naalweg stond - staat? - een bouwvallig muurtje met een kromgewaaide pereboom er tegen aangeleund. Hoeveel maal klom men wij, kinderen, in de knoesti ge takken om over de dijk het Marsdiep af te turen naar de "Emma" met vader aan boord, een legendarische figuur die ons de schatten van Ophir mee zou brengen. Tot de kanonschoten op de ree ons in de vroege zomeroch tend wakker boemden. "Das Glück kommt über Nacht". Uit haar biografie blijkt dat de thuiskomst van vader met de "Emma", zo'n zwart ic)e eeuws fre gat met witte geschutspoorten, op de ochtend van de ne juni 1900 overigens niet zó gelukkig was: "We schrokken door de saluut schoten in de prille ochtend wak ker en zagen het schip op de ree liggen. Wij kleedden ons haastig aan en gingen naar de haven d.w.z. wij kinderen en het dienst meisje, want 'alleen matrozen- vrouwen staan aan het haven hoofd te wachten' Het schip lag nog op de ree en de eerste stoomsloep kwam juist de haven binnen en meerde aan een trap. Het meisje schoof ons naar voren. 'Is dat 't zoontje van de hoofdmachinist?' vroeg een jong luitenant die achterin zat. "Stap maar in, dan mag je mee naar boord.Wij meisjes bleven bitter schreiend achter. Mijn vaders terugkomst betekende verhuizen: hij werd aangewezen les te geven aan de machinisten- school in Hellevoetsluis..." "Bestevaer" Na enkele jaren Hellevoetsluis, in welke periode haar vader, een ma chinist, tot officier was bevorderd, verhuisde de familie Verschoor in het najaar van 1905 weer naar Den Helder: "Verhinderd te ontvangen" Over de Hoofdgracht in het mari nestadje schrijft Annie in het Ge denkboek van de R.H.B.S. (1938): "Geen straat droeg zijn naam meer met ere. Nu misschien niet meer, nu Den Helder een hele vil lawijk rijk geworden is, maar toen woonde Mèn in de kleine slechtge- bouwde, maar deftige huizen van de Hoofdgracht met zijn zondagse pantoffel-parade in 'het laantje'. Op zondagmiddag vooral ook ver scheen voor de ramen van de hui zen op de Hoofdgracht het bordje, het bordje, zoals alleen Den Hel der het kende - of zijn ze er nog? - met aan de ene kant: "Niet Thuis" en aan de andere: "Ver hinderd te ontvangen". Ook van dat bordje heb ik veel geleerd, want het gebruik ervan is niet zo eenvoudig als de simpele opschrif ten zouden doen denken.... 'Ver hinderd te ontvangen', betekent dat, dat ze een van beide barsten de hoofdpijn hebben of willen ze alleen plezierig bezoek en - reke nen ze ons daartoe?.... Tegenover de Hoofdgracht ligt het Bosje-achter-het Paleis. Het hek van het Bosje is voor mij symbool geworden van alle hekken, die Hoofdgracht met Marineclub

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 5