De Helderse jaren van Annie Romein-Verschoor (1895-1978) 96 Toen ik een jongen was had de naam van Jan en Annie Romein een magische klank. Het was oor log en ik las alles wat ik maar te pakken kon krijgen, ook als 't ei genlijk nog veel te moeilijk was. Zo'n titel alleen al: "De lage landen bij de zee" door Jan en Annie Ro mein. Twee dikke delen met daarin de complete geschiedenis van het Nederlandse volk. Prachtig vond ik 't, ook al snapte ik de helft niet. Nog veel moeilijker was hun boek "Erflaters van onze beschaving. Nederlandse gestalten uit zes eeu wen" met daarin de geschreven portretten van Rembrandt, Michiel de Ruyter, Johan de Witt. Die Jan Romein was een vriend van Jef Suys. En die Jef Suys was onze geschiedenisleraar van het Helders Gemeente Lyceum. Maar nog mooier eigenlijk was het feit dat mevrouw Romein de uit Den Hel der afkomstige Annie Verschoor was! Ze was dan wel geboren in Hatert bij Nijmegen, maar haar va der was marineofficier en dat bete kende dat ze - uiteraard met onder brekingen - haar jeugd in Den Hel der had doorgebracht. "Voor mijn eerste huis in Den Helder (aan de Kanaalweg) was het kaal met de onvermijdelijke rij iepen, want dat waren toen, met wat populieren de enige bomen die daar, en dan nog weinig gaaf, wilden groeien in de zilte wind. Onder die bomen langs schoven op grauwe winterochtenden als een schimmenspel de 'snertnim- fen'voorbij, leeftijdloze vrouwen in omslagdoeken en klompen of afgetrapte schoenen, met een em mer in de hand of twee, tegen el rt r\11i i etr. i Stationsweg met links de Koningstraat kaar rammelend, op het wrakke onderstel van een kinderwagen. Ze gingen aan de haven het over geschoten eten van de schepen ha len... En het fröbelschooltje achter de kerk, waar de tweelingbroertjes Han en Anton Pieck grote indruk op me maakten door hun tekenen. Ik was er zó van overtuigd dat nooit te kunnen leren, dat ik, tot ergernis van de juf hardnekkig weigerde er ook maar een poging toe te doen... Er zijn ook stadsgezichten: de ha ven, de forten met de grachten eromheen, waar 's zomers mar grieten groeiden en 's winters werd geschaatst en het verwaarloosde bosje bij het station..." Aldus Annie Romein-Verschoor in haar autobiografie "Omzien in Ver wondering" (1970). Spoorbosje Over dat Spoorbosje schreef de oud-leerlinge van de Helderse Rijks Hogere Burgerschool Annie Ver schoor al in het Gedenkboek van de R.H.B.S. 1898-1938 ondermeer: "Tegenover het station ligt nu het stationsplantsoen, verzorgd, bloemrijk en mysterie-loos als alle moderne tuinaanleg. Maar er was een tijd, dat 's wintersavonds het slecht-verlichte Spoorlaantje hier in het donkere en moerassige Spoorbosje uitliep en pas heel ver daarachter glommen weer de pe- troleum-lantaarns van de Spoor straat. Vroeger wist ik zeker, dat hier roodkapje de wolf was tegen gekomen... Het Spoorlaantje - het zal nu wel een mooiere naam hebben - voert naar de Postbrug. De Postbrug is voor mij het middelpunt van Den Helder en telkens bij een her nieuwde terugkeer op de gebruike-

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 4