N. Huijsman Rzn., "De Post-, Telegraaf- en Telefoonhistorie van het eiland Wieringen, 1840 - 1940 Het boek gaat over de moeite die de gemeente moest doen om een door de Posterijen geregelde verbinding te realiseren, over de winterse toch ten met een ijsvlet, over de vesti ging van een Rijkstelegraaf kantoor met slechts één telefoontoestel in 1886, een hulptelefoonkantoor in 1907 en niet te vergeten over de te legrammen van de ex-kroonprins van het Duitse keizerrijk Het voorwoord van de schrijver: "...Door de in de i7e en i8e eeuw gewenste post - en zeetijdingenver bindingen van Amsterdam met de vele schepen op Texels en Vlie lands rede waren de eilanden al vroeg betrokken bij het postverkeer door de daar wonende postschip- pers. Voor de Posterijen waren deze eilanden op zich geheel onbe langrijk. Dit laatste gold ook voor het eiland Wieringen, dat tot 1848 moest wachten op door de Posterij en geregeld postvervoer Wieringen - Den Helder v.v. en verder op het geen de posthervorming zou bren gen". Tot slot nog de geschiedenis van de telegraaf - en telefoondienst op Wieringen. Die gebruikten dezelf de lijnen en de hulptelegraaf - en telefoonkantoorhouders waren aanvankelijk beide in gemeente dienst Verwant aan de Posterijen waren ze ook, omdat ze vaak en lange tijd onder één dak huisden en de brievengaarder, later kan toorhouder, ook de telefoon be heerde". De schrijver heeft met dit, 95 blad zijden tellende, boek een zo'n com pleet mogelijk beeld van deze ge schiedenis proberen aan te bieden. Het boek is voorzien van een harde kaft, prettig leesbaar en rijk bedeeld met foto's en kopieën van docu menten. Het boek kan worden besteld door €17,25 (inclusief 2,25 voor ver zendkosten) over te maken op bankrekening nummer 370331974 t.n.v. "Historische Vereniging Wie ringen", Hippolytushoef. Vragen over het boek kunt U stel len via E-mailadres: klein@hetnet.nl. G.C. Klein-Hamring, "Historische Vereniging Wierin gen". 118

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 26