Boekbespreking Huisduiner I vuurtoren 'Lange Jaap' - WÈËËk Karl F. Walboom, 1878 - 2003, "Huisduiner vuurtoren 'Lange Jaap' 125 jaar". ISBN: 90 6455 419 6 Zie hoe helle stralen langs de sterrenhemel dwalen, de lichte armen reiken over stad, land en zee In het nachtelijk duister straalt Lange Jaap in luister en seint de zeelui buiten hier is de veilige ree. Huisduinen, ie paasdag, zondag 20 april. Terwijl de jubilerende vuurto ren zich opmaakte om over de val lende avond te waken en zijn licht tot ver voorbij de horizon te draai en, vond de presentatie plaats van het boekje over de 'Lange Jaap'. In het sfeervolle Huisduiner kerkje werd het eerste exemplaar in ont vangst genomen door mevrouw Corry Walboom, kleindochter van vuurtorenwachter Lucas Walboom. "Als geboortig Nieuwedieper was ik al jong gefascineerd door de mach tige stralen die de toren 's avonds en 's nachts deed schijnen over Huisduinen en over wat toen nog de Oude (Ouwe) Helder heette", schrijft de auteur in zijn inleiding en, vervolgt hij, "Heel veel later kwam de bewondering voor de con structeur van de toren, de in 1878 nog op 77-jarige leeftijd actief werk zame Quirinus Harder". De bewon dering voor Quirinus Harder en de nauwkeurige geschiedschrijving van de voorgangers van de 'Lange Jaap' maken dit boekje zo bijzon der. In het eerste hoofdstuk "Vuur baak" blijkt al gauw de voorname rol van Huisduinen. Oude kaarten wijzen namelijk uit dat er omst reeks 1542 een baken/kaap in de noordwesthoek van het dorp heeft gestaan. Vervolgens werd het be langrijke zeegat Marsdiep door de handelsstad Amsterdam van zee- tonnen en zeebakens voorzien. Het eerste vuurbaak brandde in 1598 met twee vuren in een vuur- boet op een hoog duin nabij Huis duinen. Dat is meer dan vierhon derd jaar geleden! De auteur heeft met gevoel voor details de lange geschiedenis van de Huisduiner lichttorens tot 2003 beschreven. De vele prachtige illustraties ma ken het boekje meer dan compleet. Het boekje is de i5e uitgave uit de reeks van de Helderse Historische Vereniging en kwam tot stand in samenwerking met Huisduiner Belang. Het is verkrijgbaar bij de bestuursleden van de Helderse His torische Vereniging. De oplage telt 500 exemplaren en kan, dankzij de welwillende financiële bijdrage van tien ondernemingen, worden ver kocht voor de aantrekkelijke prijs van 7,50. Rens Schendelaar 1878-2003 1 l 125 jaar 1 117

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 25