zaak in electrische artikelen. Daar heeft mijn broer met kerst '39 nog een reklameobjekt gemaakt voor in de etalage.Van de garage nabij de Kerkgracht herinner ik mij vaag dat er een antieke auto stond, als zodanig kenbaar door de voorkant van de motorkap. Verder weet ik dat je een depot voor Den Helder had van Eiselin Fotografie-Uitge verij op Van Galenstraat nr.n. Heeft iemand enig idee wanneer en in welke jaren dat depot in Den Helder gevestigd was? Ik bezit een door hen uitgegeven ansichtkaart van het nieuwe dok van de Rijks marinewerf te Willemsoord Na het bombardement op 14 mei '40 ging het leven weer min of meer normaal door, voorlopig al thans. In de vijfde klas raakte ik be vriend met Henk Goebert, die een jaartje ouder was dan ik; in '39/'4o heb ik 's avonds nog al eens ge speeld met hem en zijn iets oudere broer Piet en diens kornuiten, waaronder mijn buurjongen en vriend Arthur Beussen en zijn vriend Henk Groenedijk (Henk had een oudere broer, Jan, die bij Albert Heijn werkte en boodschap pen bezorgde met een bakfiets, ene Bout en een enkele keer een Dito, waarmee ik me als jongste best op mijn gemak voelde). In '37/'38 nam mijn moeder mij mee naar het stille strand. Bij thee Krugerstraat, rechts de Van Calenstraat. huis Duinoord, de halte voorbij de toegang tot de Donkere Duinen, stapten we uit, en dan namen we het (fiets)pad dat dwars door de duinen naar het stand leidde. Dat pad werd gekruist door een een- baans spoorlijn - rails met biels en grint - lopend van noord naar zuid, we gingen er naast lopend zuid waarts. De eerste keer vroeg ik of dat niet gevaarlijk was in verband met treinen die voorbij zouden ko men, maar moeder vertelde dat er op deze spoorbaan geen treinen re den. Bij de kruising met het fiets pad lag aan de zuidkant links van de spoorbaan een schietterrein. Er stond een bord waarop kenbaar werd gemaakt dat de toegang ver boden was als de rode vlag was ge hesen. Dat is ons eenmaal overko men; ik zag daar toen enige militai ren met een kepi op in het duinge bied (ik heb daar wel geweerkogels, patroonhulzen en patroonrekjes voor vijf kogels in hulzen gevon den, maar die heb ik niet bewaard). Langs de spoorlijn lopend waren ze op een keer begonnen op een be paald punt bij de kustduinen iets te bouwen en eenmaal klaar bleek het een kazemat te zijn, beschilderd met gele, groene en ik meen bruine vlakken. Mogelijk is die bunker be schreven in een boek over bunkers dat omstreeks 1980 is verschenen bij een Helderse uitgever op de Kerkgracht. Welke lezer herinnert zich die spoorlijn en weet waar die naar toeging? Mijn broer nam me een paar keer achterop de fiets mee naar Callantsoog. Ik vroeg of we door de duinen gingen, want het leek mij mogelijk om langs die spoorbaan te fietsen. Dat vroeg ik, omdat ik zo hoopte te kunnen zien hoe die spoorlijn verder liep. Dat zei ik er helaas niet bij, want mis schien had mijn broer, die elf jaar ouder was dan ik, het dan wel ge daan. Nu zei hij dat we via de weg gingen en dat gebeurde dus. Was ik met mijn moeder, dan gingen we een stuk voorbij die bunker rechts van de spoorweg door de duinen - via een slag - naar het strand. We kwamen nooit iemand tegen, ook niet op de terugweg. Op een be paald punt gingen we dan rechts van de rails dwars door de duinen naar de weg Den Helder-Callants- oog en kwamen dan uit bij de derde of vierde - naar ik meen de derde - boerderij bij de weg, gerekend vanaf theehuis Duinoord. In '37 of'38 is die boerderij door blikseminslag geheel afgebrand. Dat stond in de Heldersche Courant. We hebben daarna nog bij de platge brande boerderij gestaan, en iets van een theelichtje opgeraapt (Al)Fred H. Vos St. Jorissteeg n, 2311 JA Leiden. Ir3

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 21