Jeugdherinneringen beeld: Lorenzstraat als Lorrestraat en Loirestraat, maar ook als Woren- straat! Van de Van Galenstraat her inner ik me op de hoek schuin te genover het poortgebouw, dus de hoek waar de De la Reystraat begon of eindigde, bakker Zoons bij wie we klant waren en ook een zon dagsblad kregen. Verder van die hoek naar de Krugerstraat zat Berg man, waarschijnlijk een boekhan- deltje waar tevens schrijfwaren, pennen, inktlappen, inkt, potloden, schriften enz. werden verkocht en naar ik meen knikkers, stuiters en handballen. Aardige mensen, die een zoon hadden, Kees genaamd, die verstande lijk gehandi capt was, iets wat mij pas min of meer duidelijk werd toen ik een jaar of elf was. Rein Bovendorp zag ik hem als hij uit school kwam wel eens even plagen, zijn autopedje afpakken en als hij dan boos werd kreeg hij hem weer te rug. Hoewel ik hem destijds niet kende, had ik de pest aan hem, want ik was enigszins 'mismaakt'; ik had opvallend grote flaporen, een grote mond van oor tot oor, negerlippen en Rein Bovendorp behoorde tot de groep die mij 'ganzenbelckie' noemde. Gelukkig ging de Herzog- Dick Zeedijk ken ik van gezicht, hij droeg - in 1939? - een plusfour en een alpino, naar de gewoonte van die tijd aan een kant over zijn oor, net zoals mijn vriend Jan van Laar. Dick woonde aan de even ge nummerde kant van de Kruger straat tussen de Van Galenstraat en de Polderweg, in één van een vier tal huizen met een plat dak met middenin een overdekte steeg voorzien van een deur. Een zelfde viertal huizen stond verder in de straat. In een daarvan woonde me vrouw Meier, de opoe van Arthur en Cees Beussen, mijn buurjon gens sinds augustus 1939; zij Van Calenstraat met links de winkel van Albert Hein.. woonden op 53, ik op 55. Het huis van hun opoe stond tegenover smid Smit en de behangerszaak naast de smederij; de schilder en behanger heeft eerst een tijdlang schuin ach ter ons gewoond. Jan Farenhorst ken ik niet. Ik wil wel even opmerken dat Herzog- straat uitgesproken behoort te wor den als Hertzogstraat, maar niet zo wordt geschreven. De naam Joubertstraat leverde nog meer moeilijkheden op: doorgaans werd die niet uitgesproken als sjoe- bertstraat, maar als joeburtstraat al thans door een deel van degenen die er woonden, anders werd het misschien nog wel zoiets als jou- burt of jouw beurt. Stadsbestuur ders houden met de naamgeving en de mogelijke uitspraak en ver warring die daarvan het gevolg kun nen zijn nooit rekening. Een voor in

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 19