West-Friezen in brand gestoken. Alkmaar was toen al wel 'omwald', want bij een eerdere verwoesting van het plaatsje in 1166 waarbij de kerk gespaard bleef, wordt het een 'oppidulum' genoemd, hetgeen op een versterkt karakter wijst. Ten noordoosten lag het hoger ge legen land van Torenburg (de Kool tuin hoorde bij dit kasteel), maar dit gebied kwam pas ca. 1400 "bij de stad". De Mient en omgeving was al eerder in gebruik genomen, want in 1381 is er sprake van een huis met hofstede: "apud vicum qui dicitur Venitzen stege", op de hoek dus van het Fnidsen. Na ca. 1400 breidde de stad zich uit naar het noorden en het oosten. De Voor- meer werd aangeplempt en het ge wonnen land verkocht. Zo ontston den de Sint Jansstraat (1482), Huig- brouwerstraat en Verdronkenoord (1486) en Sint Annastraat (1510). Met de opbrengst werd de Grote kerk gebouwd; ook de kapelkerk verrees in die jaren (1480-1500). Doordat de poorters hadden deelge nomen aan de opstand van het Kaas- en Broodvolk (1492) werd de stad zwaar beboet en "ontmanteld". De stad bleek toen echter wel een gemakkelijke prooi voor Geldersen en Friezen (1517). Vandaar dat er opnieuw vestingwerken werden aangelegd, met de Friese poort als eerste aanzet (1528), gevolgd door de Kennemerpoort (1532). Pas toen werd de stad ook naar het zuiden uitgebreid (Oudegracht,1536). Wan neer (en waar) het eerste stadhuis gebouwd werd, is niet bekend. Wel weten we dat toen het stadhuis in de Langestraat in 1509 werd ge bouwd, daarmee een ouder gebouw vervangen werd. De tegenwoordige Waag was destijds een buiten de stad gelegen Heilige Geesthuis, se dert 1557 in gebruik als waag. Door dat vanwege de boeten na de op stand in 1492 een lijst is opgesteld van bewoners, weten we dat er in totaal 1007 haardsteden en 24 lege huizen waren. Er zullen toen dus ongeveer vijfduizend bewoners ge weest zijn. Meester van Alkmaar werd de schil der Cornelis Buys genoemd die in 1504 voor de Sint Laurens- of Grote kerk een reeks voorstellingen van de zeven werken van barmhartig heid schilderde (aanwezig in Rijks museum, Amsterdam). Literatuur: W. Jappe Alberts, "De Middeleeuwse stad" (1965) f.W. de Jongh en H. Wagenvoort, "Een stad in de middeleeuwen" (1930?), ze j. E.H.P. Cordfunke e.a., "Van Boerderij tot middeleeuwse stad" "Alkmaarse Studiën" (1972), no. 1 De Friese buitenpoort, waarvan de bouwstijl duidelijk werd geïnspireerd door de herin nering aan de Torenburg. 110

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 18