Overpeinzingen bij een schoolplaat (8) Een stad in de Middeleeuwen Jarenlang heb ik gedacht dat zó de Langestraat in Alkmaar, tussen Grote kerk en de Mient, eruit ge zien heeft in de Middeleeuwen. Dat was niet zo vreemd, want Alkmaar was de enige middeleeuwse stad waar ik als tien-, twaalfjarige Hel- derse scholier ooit geweest was. Pas later begreep ik dat de befaamde schoolwandplaat van J.H. Isings een zo verantwoord mogelijke com positietekening was. Een composi tietekening van een jaarmarkt, want zó druk als op de schoolwand plaat was het normaal gesproken niet. Maar op een jaarmarkt, meest al geopend op de patroonsdag van de plaatselijke kerk en zo'n vier tot acht dagen gehouden, kwamen de boeren, burgers en buitenlui van heinde en verre. Per schip, per huifkar, te paard of gewoon lopen: kooplui, potsenmakers, kwakzal vers, bedelaars en nieuwsgierigen vanuit alle windstreken, soms zelfs uit andere landen. Met een plechti ge (kerk)mis werd zo'n markt geo pend en ingewijd - vandaar nu nog ons woord kermis. Vrijmarkt noemden ze zo'n markt, omdat het stadsbestuur bijzondere voorrech ten en vrijstellingen aan de markt- gangers verleende. Geen koopman of marktbezoeker mocht die dagen voor geldschulden worden aange sproken, of aangetast, wanneer die schulden tenminste niet op die markt waren aangegaan. Ook voor vroeger begane misdrijven mocht dan niemand worden gevat of ge straft. En ieder genoot gaande naar of kerende van de vrijmarkt vrijge leide, ja zelfs vrijdom van tollen te land en te water. Om het leven en het eigendom van kooplui en marktbezoekers maximaal te be schermen werd het gewone stads recht vervangen door het mark- Middeleeuwse stad door J.H. Isings. Uit: Galden Sporen met illustraties van Groningen 1975, 2e deel 106

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 14