Boekennieuws In het voorjaar ontvingen wij van ons lid Th. Zuijderland te Oegst- geest een exemplaar van "Opgegra ven Verleden", een door hem samengestelde uitgave waaraan is medegewerkt door de "Aircraft Recovery Group 1940-1945 in the Netherlands" te Heemskerk. In deze uitgave wordt een over zicht gegeven van gesneuvelde Geallieerde en Duitse militairen, die op de Algemene Begraafplaats te Den Helder begraven zijn geweest. Geregistreerd blijken de graven van 182 Geallieerde en 162 Duitse militairen, welke laatsten in meer derheid bestaan uit leden van de Kriegsmarine, die bij aanvallen op schepen om het leven zijn geko men. Er is een toelichtende tekst toege voegd die uit het grafregister is overgenomen, afgeleid uit de tekst van de begraafplaats-beheerders. De graven zijn na mei 1945 overge bracht naar grote Geallieerde begraafplaatsen waaronder die in Bergen op Zoom. Amerikaanse militairen en vrijwil ligers zijn na identificatie overge bracht naar de U.S.A. De verantwoording die door de auteur wordt gegeven, is een bewijs van de grondigheid waar mee dit overzicht is samengesteld. Dat er toch over sommige graven vermoedens blijven bestaan en geen zekerheid kan worden gege ven, zoals bij de aantekening van de opgravingen op 15 juli 1949, is niet te vermijden. Daarom is een woord van erkentelijkheid en bewondering op zijn plaats. Een ieder die geïnteresseerd is in de geschiedenis van deze periode kan het overzicht inzien op de leeska mer van de vereniging tijdens ope ningsuren. A. Boon GESCHENKENLIJST Ontvangen van: Gerrit Kooren: scriptie Fort Harssens. Fam. Lensen: West Friesland Oud en Nieuw. Fam. Plukker: boek Jaap. W. Kalkman: boekje uitreiking Vaandel; div. benzinebonnen. Fam. Mahieu: diverse bescheiden o.a. foto's, documenten. Fam. De Graaff: foto Koninklijke Familie Prinselijk Paar; blad Alle Hens; 2 documenten KvK; 4 foto's Eugenia: 3 foto's bloembollentent Donkere Duinen. Fam. F.L. Trap: Ach ja die Marine; schepen van de K.M. in Wereldoorlog II; bommenkaart Den Helder; Reünie 30 en 40 jaar Distributiekantoor; plakboek Piet Oom. Fam. Engel: div. 't Juttertje van 1926 - 1930. Mevr. J. Fimonard: boek Texel Nederlands laatste slagveld (muiterij Geor- giërs). Mevr. Kok: advertenties van de firma Neels vanaf 1938.

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 31