"Geen zee te hoog voor Haaike Abraham Jaarsma" oproep aan bezitters van zijn schilderijen Onder auspiciën van de Helderse Historische Vereniging wordt, ter gelegenheid van het derde lustrum van de vereniging in 2003, een oeuvre-tentoonstelling van het werk van Haaike Abraham Jaarsma voorbereid. Jaarsma was in en om Den Helder een bekend figuur. Geboren in 1881 in de wijk rond de Binnenha ven, woonde hij later als loods in dezelfde buurt tot aan zijn vertrek naar een rusthuis te Bussum in 1958. Hij was in 1929 medeoprich ter en jarenlang vice-voorzitter van watersportvereniging "HWN" (Hel- der-Willemsoord-Nieuwediep) te Den Helder. Zijn zeiljacht "Fol- kert" was een omgebouwde Ameri kaanse reddingboot, die op Ter schelling was aangespoeld. Jaarsma was een niet onverdienste lijk zeeschilder. Zijn schilderijen vormden aanvankelijk een welko me aanvulling op zijn loodssalaris: rond 1918 kostte een zeestuk bij hem 25 gulden, plus een kwartje voor elke afgebeelde zeemeeuw!1 Later fungeerden zijn schilderijen bij diverse helderse middenstan ders als 'ruilobject'. Hij leurde bij reders en scheepska piteins om hun schip te mogen schilderen; veel gepensioneerde zeelieden kregen een "Jaarsma" om hun afscheid van de zee te ver zachten. Inspiratie deed hij onder andere op uit afbeeldingen in de "Blauwe Wimpel" van zeilschepen van de zeeschilder Spurling, zijn grote voorbeeld. Jaarsma werd 31 Oktober 1953 ere lid van 'Moed, Volharding, Zelfop offering', de vereniging van oud redders, als blijk van waardering voor zijn aan onze vereniging bewezen diensten aldus het jaarverslag over 1953. Die diensten kwamen neer op het maken van een schilderij van bijvoorbeeld een spectaculaire historische redding voor de jaarlijkse verloting en het maken van het cadeau voor de instelling die de redders en oud redders ontving tijdens hun jaar lijkse uitstapje. Elk gemeentehuis van een kustplaats of elke bezochte brouwerij bezit wel een "Jaarsma", geschonken als dank voor de gast vrije ontvangst met de gebruikelij ke 'neut'. Haaike bleef schilderen tot hij als gevolg van een lichte attaque in 1968 niet meer in staat was zijn penselen vast te houden. Zijn oeu vre is omvangrijk, maar van wisse lende kwaliteit. Hoewel autodidact, heeft hij toch een eigen signatuur ontwikkeld, waardoor zijn schilde rijen duidelijk herkenbaar zijn. Voor het onderzoek naar en de selectie van zijn werken voor de tentoonstelling is het noodzakelijk, om zoveel mogelijk schilderijen van Jaarsma te bestuderen. Mocht U een "Jaarsma" hebben, of weten waar er een hangt, dan wordt u verzocht contact op te nemen met een van de organisatoren van de tentoonstelling: R.A. Baljeu, Zwa- nenlaan 7 te Anna Paulowna, tel./fax 532003, of via internet ra.baljeu@hccnet.nl onder vermel ding van 'Jaarsma tentoonstelling', hetzij W.C. Thijssen, Zwanenlaan 15 te Anna Paulowna, tel. 532328.2 Noten 1 H.A.Boekwijt, 'Smakken en kuiven, vier eeuwen loodsdienst op Amster dam', p.195 2 Baljeu is kunsthistoricus, afgestu deerd op de Vrije Universiteit in 2000, na een carrière bij de Ko ninklijke Marine in diverse varen de, operationele functies. Thijssen is historicus, oud-lid van de Centra le Directie van het Etty Hillesum College en de SAVO en eindredac teur van "Levend Verleden". 3°

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 30