Hedendaagse Historische Voorvallen (HHV) Speciaal bijeengejut voor onze leden buiten Den Helder Op 17 juni is op de oude rijkswerf 'Willemsoord' een informatiecen trum geopend met foto's, tekenin gen en een maquette van de ont staansgeschiedenis en van het toe komstige themapark "Nederland Overzee" op het voormalige werf- terrein. Het is geopend van maan dag tot en met donderdag; de ingang bevindt zich bij de West poort (tegenover de Nieuwe Kerk). Onze stad beleefde op 22 en23 juni een 'historisch weekend' met vele interessante oude schepen en 'oldtimers'(auto's). Duizenden bezoekers toonden hun belangstel ling, vooral op het terrein bij het marinemuseum aan de Hoofd gracht en bij het ramschip 'Schor pioen' in het natte dok. En over oude schepen gesproken: voor de 'Ransdorper' botter uit 1909, die in Den Helder in beheer en onderhoud is, worden vrijwilli gers gevraagd en uiteraard niet alleen om te varen! Ook in Den Helder woonachtige HHV leden mogen mogen zich aangesproken voelen. Op 1 juli is op de hoek Nieuweweg - Doggersvaart een nieuwe jeugd gevangenis voor 120 jongeren, genaamd 'Doggershoek, in gebruik genomen. Dit wekt bij de ouderen onder ons gemengde gevoelens, omdat de hoofdingang is gelegen aan de Burgemeester Ritmeesterweg. Daardoor zal de naam van deze burgemeester in de toekomst geassocieerd worden met een gevangenis. De nationale vlootdagen van de Koninklijke Marine in het weekend van 12-14 juli> met a^s thema V.O.C. en K.M., zijn met een bezoekersaantal van ongeveer 260.000 weer een groot succes geworden, mede dankzij het gun stige weer en ondanks de aanwe zigheid van de Helderse kermis (traditioneel bekend om zijn storm en regen). Tot besluit van de vloot dagen genoot een duizendkoppig publiek van een gevarieerde taptoe met onder andere de Marinierska pel plus tamboers en pijpers met de bekende 'Defileermars' van Hazebroek. Het geheel vond plaats op het Bernhardplein, waar vroeger - in het Julianapark - de muziek tent stond. Rendez-vous tussen Hr. Ms.Jacob van Heemskerck met het VOC-schip Duyjken. Hoewel niet direct een typisch Hel derse historische gebeurtenis, is het bericht van het vinden van de op 19 december 1941 voor de oost kust van Maleisië verloren gegane Nederlandse onderzeeër 'O20' in onze marinestad met bijzondere aandacht ontvangen. De namen van de zeven omgekomen beman ningsleden staan op het monu ment van de Onderzeedienst op steiger 19 van de Marinehaven. Wim Kalkman. 29

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 29