f5»,! 'V „m Stranding "Horstendaal" De "Horstendaal" was twee dagen eerder al vastgelopen. Juist voor het schip het Marsdiep kon binnenlo pen strandde het aan de zuidzijde van het Buisegat, een bijna dichtge slibde slufter op de grens van Cal- lantsoog en Huisduinen. Het schip liep 's middags om twaalf uur vast tussen de tweede en de derde zandbank voor de kust. Toen Jacob Coren van der Mieden op de plaats van de stranding aankwam - hij was juist op bezoek in Callants- oog - werden de grote- en de fokke- mast gekapt en overboord gezet. Coren van der Mieden schreef: 'De zee is swaar verbolgen soodat tot nogh toe geen kans is de ongelukki ge menschen te redden'. De "Hor stendaal" was op dat moment nog heel en redelijk dicht. Na aankomst op zijn boerderij "Keetenburg" aan de Groote Keeten schreef hij: 'Ik ben tot de huijt toe doornat van den regen en de zee, alzoo de stranden met water overlopen zijn'. Hij vroeg een van zijn mede heren naar Cal- Stranding lantsoog te komen 'tot mijn adsis- tentie, want men niet weeten kan wat er zal voorvallen indien het schip met soo kostbare ladingh moght in stukken worden geslagen'. Hij had voor strandbewaking gezorgd. Daar Dirk Kieft, de strand voogd van het noorderstrand van Callantsoog doodziek te bed lag (Dirk Kieft van wie hij eens geschre ven had: hij is een groot vijand van de jenever, hij probeert hem geheel te verslinden), had hij Adriaan Vader, bijgenaamd Vierkantje, tot plaatsvervangend strandvoogd aan gesteld. Ook aan de Huisduiner kant van het Buisegat was bewaking aanwezig om eventuele strandroof te beletten en schipbreukelingen te redden. 's Avonds om 7 uur kreeg Coren van der Mieden bericht dat één man op een luik het strand had bereikt en door Hillebrant Muller van Groote Keeten was gered. Coren van der Mieden maakte zich zorgen over de bewering van de Helderse strandvoogden, dat het bewind van Huisduinen-Den Helder zich óók zuidelijk van het Buisegat zou uit strekken tot op dezelfde hoogte, als de grensscheiding in het Koegras. Volgens deze opvatting zou dan alles wat even bezuiden het Buise gat aanspoelde, onder de jurisdictie van de regenten van Huisduinen/- Den Helder behoren. Doch volgens Coren van der Mieden was 'het midden van het Buysegat de reght- vaardige streek van onse scheydinge der stranden'. Dat was vanouds zo geweest en dat moest zo blijven, 's Avonds vernam hij dat het schip door de storm 'yets noordwaarts' was 'opgeschokt', waardoor hij een 'wakker kibbelspel' met de regenten van Huisduinen-Den Helder ver wachtte. De Oprechte Haarlemse Courant vermeldde de stranding van de "Horstendaal" in de zater dagse editie van 22 september. Vol gens bericht van de Amsterdamse correspondent waren 's avonds 19 september schipper Jan Kelder en zijn volk nog aan boord. van "De Oude Zijpe" op 22 september 1742 benoorden Zandvoort; naar een kopergravure. Gemeente Archief Haarlem. >y.. v t* S* •■'V.; Vftr 1 18

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 18