De stranding van het VOC-schip "Horstendaal" tussen Huisduinen en Callantsoog Er zijn in het bijna tweehonderdja rig bestaan van de VOC nogal wat schepen vergaan, maar over weinig schepen is zoveel juridisch gehar rewar geweest als over de "Hor stendaal". Dertien jaar (1742-1755) heeft het geduurd eer er een einde kwam aan het dubbelspel' om de eigendomsrechten van schip en lading. Het was dan ook een unie ke situatie, want de "Horstendaal" strandde juist voor 't Buisegat, op de grens van de jurisdictie van Huisduinen en Callantsoog. Met name door de bewaard gebleven correspondentie van de Alkmaarse magistraat Jacob Coren van der Mieden, één van de heren van Cal lantsoog, zijn we vrij goed op de hoogte van het verloop van de 'strijd'. Het was dan ook zeer de moeite waard. Het VOC schip maakte deel uit van een retourvloot uit Indië van negen schepen. De 'generale carga', de totale lading dus van deze schepen bestond uit meer dan anderhalf miljoen pond bruine peper, anderhalf miljoen pond koffie, ruim een kwart mil joen pond muskaatnoten, idem kruidnagelen, 100.000 pond foe lie, meer dan een half miljoen pond salpeter, mindere hoeveelhe den borax, kamfer, katoenen garens uit Bengalen, gom, indigo, 103 kisten Chinees porselein, ruim 20.000 pond parelmoer, 50.000 pond tin, tropisch hout en vele andere oosterse producten in geringere hoeveelheden. Van deze retourvloot vergingen drie schepen: De "Westerbeek", sloeg door een storm om bij de Faeröereilanden (de vloot voer om Schotland huiswaarts). De "Oude Zijpe"en de "Horstendaal" kwa men voor de Hollandse kust in moeilijkheden. Het eerste schip strandde bij Zandvoort op 21 sep tember 1742. Stranding van de "Horstendaal" voor het Buisegat (reconstructietekning H. Schoorl). 17

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 17