Boeken over de Verenigde Oost-Indische Compagnie Wanneer men zich voor de geschiedenis van de roemruchte Verenigde Oost-Indische Compag nie interesseert en zich wat breder wil oriënteren dan in het onlangs als pocket herdrukte "Zeevarend Nederland en zijn wereldrijk 1600- 1800" van C.R. Boxer, kan men het beste beginnen met het stan daardwerk "De geschiedenis van de VOC" van Femme S. Gaastra. De universitair hoofddocent mari tieme en vaderlandse geschiede nis aan de Universiteit van Leiden, dr. Gaastra, vat al direct in zijn woord vooraf samen waar het over gaat: "de grootste multinationale onderneming van de 17e en 18e eeuw, met een personeelsbestand van wel dertigduizend man in een tijd waarin Nederland maar twee miljoen inwoners had, een onder neming die in twee eeuwen één miljoen mensen uit Europa naar Azië zond en handel dreef van de Rode Zee tot Japan." De VOC, gefinancierd door parti culier kapitaal in de vorm van aan delen, was niet de eerste multina tional en zeker niet de enige, maar wel de grootste uit die tijd. Dat slechts één op de drie mannen die naar Indië voeren weer levend in patria terugkeerde is minder tra gisch dan het lijkt: veel mannen bleven voorgoed in Azië wonen. Dat er veel scheepsvolk vaak al op de heenreis naar Indië stierf had vooral te maken met de slechte lichamelijke toestand waarin de mannen zich bevonden bij aan monstering. Schipbreuk (door storm of stranding) kwam weinig voor: op 4700 uitreizen slechts 105 schepen, op de terugreizen 141, dit is 2 tot 4,5 procent. De VOC-sche- pen behoorden tot de grootsten en veiligsten ter wereld. "De geschiedenis van de VOC", waarin alle facetten van dit unieke bedrijf behandeld worden, ver scheen twintig jaar geleden voor 't eerst. In de onlangs verschenen jubileumuitgave is de tekst vrijwel ongewijzigd gebleven. De litera tuurlijst is wel bijgewerkt. En wat vooral belangrijk is: deze herdruk is royaal geïllustreerd! Dat allemaal voor nog net geen twintig euro 19-95)- Dat de welvaart van de Nederland se Gouden Eeuw te danken is aan de VOC is niet juist. Sterker nog, de basis van die welvaart was al (in de i6e eeuw) gelegd en maakte juist de VOC mogelijk. Wel was de VOC ook in ons land een zeer belangrijke werkgever, maar echt rijk werd slechts een kleine elite. Over rijkdom en corruptie (VOC Vergaan onder Corruptie?) zal in september 2002 een boek van Gaastra verschijnen getiteld "Indisch Fortuin". Bijzonder fraai uitgevoerd is ook het Nationaal Jubileumboek VOC 1606/2002, getiteld "De kleurrijke wereld van de VOC" (ISBN 9068683012, 191 blz. 24.50). Aan dit onder redac tie van Leo Akveld en Els M. Jacobs door het Nederlands Scheepvaart Museum Amsterdam, het Rijks museum Amsterdam en het Mari tiem Museum Rotterdam als cata logus bij VOC tentoonstellingen uitgegeven boek, hebben een tien tal specialisten meegewerkt. Het boek begint met een inleidend hoofdstuk 'De VOC in vogelvlucht', waarin in kort bestek een uitste kend overzicht wordt gegeven van de ontstaansgeschiedenis en de kleurrijke wereld van de VOC. Daarna volgen twee delen: 'Azië in Europa' en 'De VOC in Azië'. De Aziatische invloed op Europa ligt vooral op het terrein van de mate riële cultuur. In het eerste hoofd stuk van Deel I wordt uitvoerig gesproken over het gebruik van specerijen en thee, in het tweede over interieur en mode, zoals Japanse lakmeubelen en kimono's. Het derde hoofdstuk handelt over kennis van Azië, van de ontdek king van de zuidelijke sterrenhe mel en 'heidense' rituelen tot 'merkwaardige' beesten en exoti sche planten. Deel II omvat het grootste deel van het boek (120 van de 192 pagina's). Het gaat nu eens niet alleen over Java en Batavia, Ambon en Banda, maar óók over Ceylon, Japan, China en India. Over pijpjes kaneel

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 15