tonnenleggers en neringdoenden. Zo staat er vermeld dat Adriaan van Coppenol commissaris was van de Heren van de Oost- en West-Indische Compagnie van Amsterdam. A. L. Kikkert was kapitein van de Oost-Indische Compagnie van de Kamer van Amsterdam, Willem Hooglant oud kapitein der edele Oost-Indische Compagnie ter kamer Amsterdam, Jacob Hooglant hoofdcommies der posterijen en commissaris van de Oost-Indische Compagnie der recherche voor Noord-Holland. Abraham Drieman was kapitein-lui tenant ter zee, havenmeester en onder-inspecteur van het loodswe zen; hij voer op tienjarige leeftijd als jong matroos op het Oost-Indische Compagnieschip waarvan zijn vader kapitein was. Cornelis Claasen Kleyn was schipper in Oost-Indië. Simon Cornelis Kooter heeft op Oost- en West-Indië gevaren. Roe lof Robijn was commandeur in dienst der Oost-Indische Compag nie ter Reede Texel, zoon van de commandeur ter walvisvaart Robijn Rijntjes en een van de rijk ste mannen van Den Helder. Na een tiental jaren als koopvaardij schipper te hebben gevaren verte genwoordigde Roelof Robijn de VOC als commandeur op de Rede van Texel en was als zodanig belast met het toezicht op het laden en lossen. Geen grafstenen zijn er van Klaas Keuken, die als schipper voer op koopvaarders en Oost-Indiëvaar- ders, van Jacob Willemsz. Ruygh, kapitein-luitenant bij de VOC- Kamer Hoorn en Dirk Sijmonsz. Schoon, kapitein van de VOC, Kamer Amsterdam. Rens Schendelaar Bronnen Rijksarchief Den Haag Uit de serie boeken in de bibliotheek van het Rijksarchief: Dutch - Asiatic Shipping in the iyth and i8th centuries (Den Haag 1987) Volume I - II - III Geschreven door: J.R. Bruijn - F.S. Gaastra - I. Schöffer - en A.C.J. Vermeulen. Inventarisnummer 5337 en 5359 Groot boek en Journaal fluijtschip de Hel der. Inventarisnummer 6729 en 6749 Grootboek en Journaal fluijtschip Huijsduijnen. KIM - bibliotheek: Uit Generale Missiven Der V.O.C deel V 1686 - 1697, van Gouverneurs- Generaal en Raden aan Heren XVII der Verenigde Oostindische Com pagnie, Rijks Geschiedkundige Pu- blicatiën (1975). Uit het schipryck Amsterdam door J.H. Wijnand, Baarn 1946. Gemeentearchief Den Helder: OHH 106 - Memoriaal van verscheiden inkomsten der wezen, 1677-1713. OHH 168 - Stukken betreffende het weeshuis, 1695 -1831. Raadsbesluit van 1 december 1948 ge meente Den Helder. Provinciale monumenten Noord-Hol land op de Algemene Begraafplaats. Stichting tot behoud van grafmonu menten (opgericht 1998). Genealogische en Heraldische gedenk waardigheden in en uit kerken der provincie Noord-Holland beschre ven door Mr. Bloys van Treslong en Mr. Belonje. Muiterij, oproer en berechting op sche pen van de V.O.C. door J.R. Bruijn en E.S. van Eyck van Heslinga (1980). Oorkonden in steen, door Jan T. Bre- mer, (1992). De geschiedenis van de VOC, door Femme S. Gaastra (1991) Jan Compagnie, studiemateriaal door R. Reinsma. Jan Compagnie, zeeroman van Arthur van Schendel, 1932. De Donkere Duinen, van adellijk bezit tot natuurpark, door Rens Schende laar, Levend Verleden, juni 2001. Grafsteen op de Algemene Begraaf plaats van Cornelis Claasen Kleyn, schipper van de VOC in Oost Indië, overleden 9 oktober 1687. 14

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 14