magazijnen en pakhuizen, aan komst Batavia 16 juni 1787. In 1790 stond het schip onder bevel van schip per Arie Simonsz. Koek en voer voor de Kamer van Zee land. Het ver trok voor een terugreis vanuit Ceylon op 1 februari 1790, aankomst Kaap de Goede Hoop 21 april 1790, vertrek 13 mei 1790, aankomst Rammekens (Vlissingen) op 2 sep tember 1790. In 1791 stond schip per Jan Kornelis Baane aan het roer. De bemanning bestond uit 269 man, vertrek Rammekens (Vlissingen) op 8 augustus 1791, aankomst Kaap de Goede Hoop 30 november 1791, vertrek 30 decem ber 1791, aankomst Batavia 1 april 1792. De Kamer van Zeeland heeft het schip in Batavia ver- Het type Hollands fluitschip, waar de dorpen Huijsduijnen en de Helder naar vernoemd werden. afwijkend is van de oude, komt het ons gewenst voor de nieuwe stra ten te doen aanduiden met de namen van enkele bekende oud redders uit deze gemeente en met de namen van uit de geschiedenis van ons land bekende zeevaarders. De namen zijn besproken met het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Den Haag". Aldus het raadsbesluit kocht, vermoedelijk in 1792. Het zeevaarders- kwartier "Daar met het bouwen van woningen in het stadsge deelte, vroeger genaamd Oud Den Helder een aanvang is gemaakt, is het nodig de straten van namen te voor zien. Aangezien het hier een heel nieuwe wijk betreft, welke een afgerond geheel vormt en geheel 7 R Portret van Jan Huygen van Linschoten (7563-1671), Nederlandse ontdekkings reiziger in dienst van de VOC. 1 december 1948. Het is niet toevallig dat de gemeente straten ging vernoemen naar voor name zee vaarders die tussen circa 1595 en 1645 als bevel hebber expedities leidden. Vanaf het Marsdiep begonnen en eindigden vaak de tochten die de Nederlandse schepen naar alle uithoeken van de wereld zou den voeren. De vernoemde zee vaarders Steven van der Haghen, Olivier van Noort, Jan Huygen van Linschoten, Jacob van Heems- kerck, Joris van Spilbergen, Corne- lis de Houtman, Willem Barendsz. en de Engelsman Henry Hudson waren in dienst van een van de Oost-Indische Compagniën. De zeevaarders Abel Tasman, Willem Cornelisz. Schouten, Jacob Rogge veen, Petrus Plancius, Jan Corne lisz. Rijp, Maarten Gerritsz. de Vries en Jacques Lemaire speelden een grote rol voor de VOC als ont dekkingsreiziger of als bewindvoer der. De Algemene Begraafplaats van Den Helder is een van de oudste van Nederland. Hij dateert ongeveer uit de tijd van de oprichting van de VOC. Op enkele unieke grafmonumenten na bestaat de dodenakker uit eenvou dige, sobere stenen waarvan een aantal versieringen heeft. Daartus sen staan ook de grafstenen met herinneringen aan het VOC-tijd- perk. Van de kapiteins, de loodsen, de postmeesters, de havenmeester, Op de oude begraafplaats

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 13